| ionuti34 a întrebat:

Salut fac o distanta de 7km cu masina in oras am un motor de 1.9 tdi 105cp si mi se pare ca totusi consuma multi km, dus-intors imi scad 20km sau chiar mai multi cu un consum de 9-10l/100km. Asa e normal?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Pai in 7km nici nu apuca sa se incalzeasca motorul calumea. Nu ma mir *** consuma 9-10L in oras in aceste conditii. Un diesel scoate consum dupa ce se incalzeste calumea motorul si faci mai multi km fara oprire. Masina mea ( seat exeo 2.0 TDI ) consuma cam 10 in oras dar am scos si 5L la drum lung.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Dieselu nu e facut pentru oras. Treptat o sa interzica masinile pe motorina in orase. Va adaptati la benzinare sau electrice. Poate e veche masina de consuma asa mult