| AlexRst a întrebat:

Salut,implinesc 18 pe 2 mai si as vrea sa.mi iau masina, as dori sa stiu cat e consumul la bmw 320i din 1999-2000 benzina plzzz

7 răspunsuri:
| Teo026 a răspuns:

Salut, ma pregatesc si eu sa dau de permis, dar in nici un caz nu m-as gandi sa-mi iau BMW. Nu ti-ar placea sa fii intr-o curba, polei pe sosea si sa accelerezi mai mult decat trebuie. + ca mai toate bmw-urile din anii aia sunt rupte de baieti care se dau smecheri seara in parcare. Sunt greu de intretinut, consuma 8% cel putin. Incearca ceva cu motor de 1.4/1.6, e destul pentru un incepator.

| UNHleaSHD a răspuns:

La un motor de 2l benzina nu te uiti la consum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca vrei BMW din 99 cand ai 0 experienta la condus. Da un golf, o astra ce are? De ce vrei neaparat un cazan cu propulsie la lipsa ta de experienta?

| OldSoul a răspuns:

Pana acum ai primit raspunsuri aiurea, iti dau eu un raspuns cat mai aproape de adevar dar spune mai intai daca e bmw e36 sau e46 si desigur, ce fel de cutie de viteze e automata sau manuala?
Si nu te lua dupa cei de mai sus daca ai rabdarea la inceput sa o conduci incet pana te acomodezi nu conteaza ca e bmw, cu atat mai mult daca e e46.

| MariusF23 a răspuns:

6 si ceva in afara, 9-10 in oras. De ce ai vrea BMW ca prima masina? e destul de riscant cu propulsie fara un pic de antrenament in prealabil.

| AndyPeScurt a răspuns:

Consuma cam 8 la suta in afara si 10-11 in oras...Totusi eu nu te-as sfatui sa iti iei un bmw ca prima masina mai bine un golf 3 sau 4 sau un logan sau un opel

| GhiciCine a răspuns:

Depinde, cum a zis cineva mai sus, e36 sau e46. e36 s-au fabricat pana in 99', e 46 din 99' pana in 05'.La e46 grija mare la 320i: sunt 2 variante, una cu 150cp(2L, acelasi motor ca la e36, mai exact m50b20) si una cu 170cp( 2.2L deci te rupe' impozitul).
Acum cei ce zic: nu lua tractiune spate etc..., sa-ti zic ceva: Cine e prost trebuie sa moara, doar ca din pacate adesea omoara si pe altii. Daca esti "cu mintea la cap" nu te vei crede pilot de curse cu cei 150cp ai tai, vei merge prudent. Vrei sa mergi tare sa simti puterea? nici o problema: baga benzina, cauta un loc cu un drum excelent, fara circulatie, cu vizibilitate mare, singur in masina si da-i talpa frate.
Acum sa revenim la consum:
o sa fie mix 9%, aproximativ:depinde de starea motorului, calitatea carburantului, numarul la papuc si unde circuli mai des(oras, afara, oras foarte aglomerat).
De intretinere nu am auzit "plangeri" de la aceste motoare, nu au moarte (6 in linie benzina, vorbim de motoare vechi), dar depinde si de cum au fost intretinute.
Acum, mai exista si alte variante: 316i (nu mi-as lua asa ceva, mai ales daca vorbim de e36),318i(sa zicem...), 318is(doar la e36, si foarte cautat pe cei 140cp, consum aprox cu 1 l mai mic).
Atat am avut de zis, pana la urma oricum o sa-ti iei ce-ti place, sa nu regreti mai tarziu.
Spor si grija in trafic!