| Valyasdfg a întrebat:

Nu știți? Este vreo soluție sau există ceva ceară pentru a reda luciul acela a mașinii ca atunci când e nouă?, Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ceară de la magazine de piese auto.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca urmaresti aspectul de "nou", trebuie sa faci un polish profesional, incepand cu abraziv P2000 sau P2500 la ud, apoi cel putin doua tipuri de pasta de polish, iar abia la final, o ceara solida, aplicata tot cu masina de polishat.
Daca iei o ceara (fie ea si profesionala), si o manjesti asa, peste vopseaua invechita, o sa arate doar un milimetru mai bine.

| OldSoul a răspuns:

Se numeste polish.
Ti-a explicat mai sus un coleg cam ce ar cuprinde, dar nu-ti recomand sa te apuci acum sa-ti faci singur polish, ca mai rau vei strica, iar daca masina ta e ce din profil, cu atat mai rau, e neagra, se vor observa eventualele urme, si e si scumpa, nu cred ca vrei sa-ti bati joc de ea.
Asa ca, mai bine dai 100€ si apelezi la un profesionist sa-ti faca un polish si aia e.
Am avut si eu o masina neagra, am cumparat-o"polishata", arata de toata jena sub lumina soarelui, am mai dus-o eu inca odata la polish, la un profesionist, abia atunci a fost ce trebuia.