| RZV9193 a întrebat:

Salut!
Pot omologa cumva un motor de 1.8t pe o masina 1.4 60 de cai? Daca nu pot, la itp cum fac, am văzut ca alții aveau 1.6 în acte si 2.8 pe mașină si tot au trecut fără probleme, daca ma oprește politia în trafic?

*vreau sa răspundă persoane în domeniu, de preferat*

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Te complici! insa nu este imposibil sa omologhezi un alt motor, se stie ca la noi in tara merge cu spaga aproape orice.
insa trebuie sa treci pe la RAR oricum!

"Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie."

citeste complet aici te rog https://www.rarom.ro/? p=655

eu am un amic care scoate din "tigai" modele honda de 20 de ani vechime, 400-500 de CP pe masini de 980 kg! si el trece ITP-ul lejer dar nu schimba motorul ci il tuneaza masiv, astfel ca cei de la ITP nu isi pot da seama si nu au nici scule precum dyno tester sa vada diferenta de Kilowati!
el nu are nevoie de RAR in acest caz! desi si ce face el este ilegal ca depaseste cu mult puterea de fabrica a motorului!

insa tu ai nevoie de RAR ca schimbi motorul, iar daca nu omologhezi va fi nasol la primul ITP cand vei merge, ca nu se complica aceia cu spaga sa te treaca ITP-ul! la fel cand vei fi oprit in trafic la un control RAR si nu se vor pupa seriile la fel ti se va retine certificatul si placutele si vei fi nevoit sa treci tot pe la RAR!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da rar îți poate omologa un motor noi pe mașină. Nu e cel mai simplu proces dar se poate. Cât despre cei care fac ilegalități o fac pe pielea lor