| pavdany92 a întrebat:

Salut

Sunt nedumerit de ce la mașinile mai vechi cu norma de poluare euro 4 e mai mica taxa de poluare decât la cele mai noi?
Nu ar trebui sa fie invers?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Daca luam 2 masini identice, aceeasi motorizare aceeasi carosierie aceeasi norma de poluare si acelasi co2, masina mai veche va plati mai putin la taxa de timbru.
De ce? E simplu, o masina mai veche este considerata o masina mai aproape de disparitie, altfel spus cu cati ani e mai tanara masina cam cu atati ani va polua mai mult, fata de o masina mai veche, cel putin asta e teoria, practic, pe strada circula aproape orice masina.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Timbrul de mediu nu este stabilit numai in functie de norma euro ci si de alte elemente, respectiv emisiile de CO2 si vechimea masinii.
S-ar putea ca emisiile concrete sa fie mai mici la o masina, indiferent de norma de poluare si, de asemenea, se acorda o reducere in functie de vechimea masinii.