| Gicone a întrebat:

Acord funda! Cine imi explica si mie ce sunt cilindri de la masina, ce fac ei, la ce ajuta asa mai pe scurt. Si cum iti dai seama cati Cai Putere (CP) are o masina.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cilindri se alfa in blocul motor. ei ''produc'' puterea masini. cu cati ai mai multi cilindri la o masina cu atat puterea o sa creasca. cum? toti cilindri au aceeasi sarcina(sa produca puterea) cu cati sunt mai multi cu atat fiecare o sa ''lucrez mai putin'' sau mai stintific fiecare o sa faca mai putine treceri(sus-jos) si o sa mega mai repede.
uite o chestie pe care am observat-o eu ca sa iti dai seama ce putere au masinile dupa capacitatea cilindrica si forma motorului:daca o masina are motor de 4 cilindri in linie puterea (cp) o sa fie mult mai mica decat valoarea capacitatii cilindrica a motorului (motor 2l-cam 130cp) (nu prea cred ca m-am exprimat bine. dar o sa intelegi)
daca are v6 putere (cp) o sa fie aproape aceeasi valoarea dar mai mica decat capacitatea cilindrica (3l-200cp)
la v8 deja o sa fie aproximativ egala(4l-400cp)
la v10 si v12 cred ca te-ai prins si mai sunt masini cu motor in ''w''
w12 cu motor de 4. 2-l 600cp.
si w16 8l-1000cp(buggati veyron)
poate o sa te intrebi de ce ti-am dat capacitati cilindrice( l) de valori diferite...pentru ca ar fi motoarele prea mici si nu ar incapea atati cilindri.

3 răspunsuri:
| RMihai a răspuns:

Deci cilindri sunt specifici motoarelor cu combustie interna, adica produc putere prin ardere de combustibil care are loc in blocu motor unde sunt cilindrii care arata ca niste cilindrii li se mai spune pistoane se misca de sus in jos iar cand fac presiune mai mare are loc explozia care produce putere dar uite aici eu zic ca este destul de explicativ http://ro.wikipedia.org/wiki/Motor_cu_ardere_intern%C4%83 ii mai mult de povestit

| valy1233 a răspuns:

Daca te duceai la scoala prin clasa 10 invatai ce rol au cilindrii si ce sunt euwinking

| Sofer a răspuns:

In fisa tehnica cu detaliile despre masina e specificat ce motor are cuplu si cai putere etc.