| Sedan2 a întrebat:

Salut TPU,
Am 17 ani si vreau sa imi cumpăr un Scuter.
Trebuie neaparat sa am permis A1?
Dacă da, ce ar trebui să fac sa il obțin? Si cat costa?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A1 sau Am

| anonimg a răspuns:

Da, îți trebuie permis A1. Îl obții la orice școala de șoferi. Trebuie să contactezi școala prin telefon sau email și să-i întrebi de costuri, de acte necesare și de timpul(durata) instructajului. Și ei te vor ajuta cu toate actele de care ai nevoie pentru a le depune la dosar în vederea examinării (sală și oraș). La oraș vei face câteva slalomuri pentru ca să se vadă echilibrul. Instructorul cu care vei face școala îți va spune mai multe.
Nu te costa nimic să întrebi.

| Ruski a răspuns:

Nu ai nevoie neaparat de A1. Poti da de AM (pana in 49cc), dar daca vrei sa treci pe viitor la altceva putin mai mare da pentru A1 (pana in 125cc).