| Marian222282 a întrebat:

Am o vectra c 2.0 dti.
Si am schimbat calculatorul de pe pompa de injecție.
Este cea cu 2 mufe.
Întrebarea este unde este Ecu de la calculatorul de bord sau este pe calculatorul de pe pompa?
Mersi

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cauta i cartea ei tehnica, acolo scrie si i ti arata pozele, aici fara sa vedem masina si ne fiind specialisti nu stim, sau du masina in servis daca ai cum.

| LoVeMoThErS a răspuns:

Calculator de bord sau ECU (în engleză Electronic control unit, „Unitatea de control electronică") este un modul pentru comenzi sau dirijări electronice, care este folosit în locurile unde ceva anume trebuie controlat, comandat. Modulul de control electronic este folosit în sectorul auto în multe aplicații electronice, precum și pentru controlul electronic la dirijarea de mașini, instalații industriale și multe alte procedee tehnice. Aceste module fac parte din sistemele încorporate.

| Marian222282 explică:

Salut am rezolvat problema cel cu 2 mufe nu are calculator de bord
El are unul singur pe pompa acela functioneaza la amândouă