| AndreiG11 a întrebat:

Am observat recent ca am un cauciuc care e cam nasol. Rotile sunt de dimensiune 185/60/14. E vreo problema dacă pun o roata 185/65/14 sau trebuie sa le schimb toate?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Logic ca trebuie sa pui aceeasi dimensiune. Altfel iti vor da ogramada de erori pentru ca nu vor fi aceeasi viteza. Mai ales ca in curba sau doamne fereste altundeva, nu e stabila masina.
Trebuie sa iti iei aceeasi dimenisiune (obligatoriu) si macar profilele anvelopelor sa fie 2 cate 2 la fel. Adica 2 la fel in fata (aceeasi marca) si 2 diferite la fel in spate (aceeasi marca). Dar obligatoriu toate aceeasi dimensiune. Ideeal ar fi sa le schimbi pe toate (logic).
Eu am facut pana la unu si mi le-am schimbat pe toate. Celelalte le-am vandut si mi-am recuperat sa zicem o parte din bani.
Eu zic ca viata are prioritate happy
Si faptul ca nu sunt la fel la dimensiuni, iti vor da erori si la diferiti senzori. Daca te opreste politia si nu ai dimenisiunile la toate omologate, atunci mai iei si amenda + certificatul masinii luat.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea de pe spate se tocesc mai putin fata de cele din fata. Le pui in fata si in spate pui noi. Apoi faci tot asa iesi mai ieftin la cheltuieli

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca trebuie sa ai cauciucuri la fel si doar marimile trecute in civ.