| Gabi2728eusgeu a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, am 16 ani, vreau sa dau de permis de categoria a1, care are maxim 125cc si as vrea sa imi iau un yamaha yzf 125 r125, dar au cauciucurile subtiri ca si lățime (toate motociclete a1 au asa).As putea sa schimb jantele si sa măresc lățimea adica sa fac cauciucurile aproape la fel de groase ca o categorie mare cum ar fi "A"?

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Nu poti face asta fara omologari. Rarul nu va omologa in veci asa ceva
Daca te prinde politia ti se poate suspenda certificatul de inmatriculare si platesti amenda

| florin926481f a răspuns:

Nu sunt chiar asa de subtiri.
Poti sa pui gume mai late dar nu foarte mult(nici nu o sa se observe diferenta), nu poti sa pui gume de r1 pe 125 asta e clar.
Concluzia e ca mai bine le lasi asa ca sunt destul de late pentru un 125.