| Genuqu a întrebat:

Imi puteti spune ce moto off-road sa imi cumpar de incepator si cam cat costa?

Răspuns Câştigător
| Stormtrooper a răspuns:

Am adunat 5 modele de motociclete de motocross (off-road) și câte ceva despre fiecare în parte:

KTM 250 SX-F
Yamaha YZ125
Honda CRF450R
KTM 150 SX
Honda CR250

* KTM 250 SX-F

Dacă ești în căutare de a sări direct pe câmpii, KTM 250 SX-F este cea mai bună alegere. Această motocicletă este considerată de mulți ca fiind cea mai competitivă bestie pe benzină în patru timpi. KTM au susținut opt ​​din ultimele nouă titluri de campion mondial MX2 cu această motocicletă. În 2011, modelul 250 SX-F se schimbă de la un carburator la cel mai modern și mai preferat sistem ECU (injecție electronică de combustibil). Sfatul meu este să mergi cu modelul din 2012. Poți găsi modele din 2012 pentru mai puțin de 3, 400 Euro și un model de 2016 pentru mai puțin de 5, 600 Euro.

* Yamaha YZ125

YZ125 este o motocicletă în doi timpi, perfectă pentru începători. Această motocicletă este cunoscută ca fiind incredibil de fiabilă, datorită calității minunate a construirii de către Yamaha. Renumită pentru capacitățile sale deosebite de manevrare, YZ125 se mândrește cu cea mai bună instalare de suspensie standard a oricărei motociclete motocross. Modelul YZ125 poate să nu fie cea mai rapidă motocicletă din clasa sa de motor, dar ar putea fi cea mai distractivă pentru tine. Yamaha nu a dezvoltat acest motor prea mult din 2005 - dar dacă nu este stricată, nu o repari, corect? Ar trebui să poți găsi un model YZ125 pentru anul 2005 pentru mai puțin de 2, 200 Euro.

* Honda CRF450R

Până acum am vorbit doar despre motoarele cu capacitate mai mică, dar dacă cauți o putere absolută, Honda CRF450R poate fi motocicleta pentru tine. Honda sunt renumite pentru calitatea și fiabilitatea acestora și, fără îndoială, CRF450R răspunde acestor standarde.

În 2013, Honda a actualizat această motocicletă pentru a include țevi duble, furci de aer și modificări semnificative ale motorului. Pentru anul 2017, Honda a făcut îmbunătățiri suplimentare ale caracteristicilor motorului. Dacă ești obsedat pentru putere, CRF450R este o alegere excelentă pentru un cursor de clasă deschisă. Are multă putere, în timp ce este încă utilizabilă și ușor de condus pentru un începător. Poți găsi un model din anul 2013 la aproximativ 3, 000 Euro.

* KTM 150 SX

KTM este unul dintre puținii producători care au creat un motor de motocross în doi timpi de 150cc. Este la fel de ușoară ca o pană, având în același timp un cuplu mai mare și mai multă putere decât un 125, deci într-adevăr se simte special. Ai încredere în acest lucru: dacă te pui pe un 150 SX, nu vei putea să te oprești din zâmbit. Un model din 2009 te va costa în jur de 2000 Euro sau unul nou pentru aproximatix 6000 Euro.

* Honda CR250

Fiind ultimul motor în doi timpi pe care Honda l-a produ, statutul lui este aproape legendar. Dacă o faci corect, conducerea unui CR250 ar putea fi cel mai ieftin mod de a începe în motocross. Încă o dată, aceste motociclete sunt uimitor de fiabile și frumoase. Cu o putere minunată, CR250 oferă un sentiment excelent în timpul călătoriei. Dacă faceți suficientă căutare, veți găsi un model 2001 - 2007 bun de la 2000 Euro în sus.