| PumaTigruta a întrebat:

Salut TPU,îmi spuneți, vă rog, ce limite de viteză au drumurile naționale, europene şi drumurile express şi câte benzi de circulație sunt pe fiecare dintre ele? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

100 km in Romania.
Pot avea 1, 2, 3 benzi

| sierra1 a răspuns:

VITEZELE MAXIME ADMISE IN AFARA LOCALITATILOR
a) 130 km/h pe autostrazi, 100km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoria A si B

b) 110 km/h pe autostrazi, 90 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 80 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile C, CE, D si DE si subcategoriile D1 si D1E.

c) 90 km/h pe autostrazi, 80 km/h pe drumurile expres sau nationale europene (E) si 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din subcategoriile A1, B1, C1 si C1E.

d) 45km/h, pentru tractoare si ciclomotoare.