| MariusA99999 a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog ce ar trebui schimbat la o masina turbo ca sa faca asa: https://www.facebook.com/Opasiuneceneleaga/videos/177837 9862447526/

Stiu ca e vorba de blow off dar vreau mai multe detalii. Eu am un seat 1.9 tdi si as vrea sa ii fac asa ceva.
Dau funda celui mai bun raspuns, multumesc!

1 răspuns:
| DryIce a răspuns:

Blow off nu e tot una cu waste gate? turbo cu waste gate precum citroen xara, peugeot 406 cele cu turbo de ford, geometrie fixa, 3000 ture+? si la ele pana la o anumita turatie da presiunea din turbo afara direct in toba si se aude putin ca in fast&furious numa ca nu e turatia necesara. La restul turbo mai noi au geometrie variabila care sufla continu de la 1800 ture in sus.

De exemplu acel blow off se poate face din waste gate ca sa nu mai intre in toba sa iasa direct, si e fix acelasi lucru cu ce avea in fast&furious de scotea aer pe langa masina cand tura. Sti nu ca turbo se invarte la 15000 ture intr-un vid? imagineaza-ti ce vant face ala de il lasi pe direct big grin