| Arezki a întrebat:

Stie cineva unde este situat filtru de polen la un Renault Symbol 2007

Răspuns Câştigător
| jmk a răspuns:

La un Renault Symbol 2012 se afla sub masca aceea neagra cu fante, ce se afla imediat sub stergatoare (la mine masca e dintr-o bucata si e destul de elastica!), respectiv in partea dreapta a masinii (in sens de mers desigur).
Unii s-au chinuit sa demonteze stergatorul dr. ca sa scoata sau sa introduca filtrul; eu am reusit si fara acesta greoaie operatiune, numai ca trebuie rabdare si atentie maxima, plus ceva simt tehnic.
Se desfac suruburile-capsa (sa le zic asa), nu imi mai amintesc detalii, se ridica coltul dr. al mastii negre (in stanga ta cum vei sta ca sa lucrezi cu fata la filtru) si se introduce un distantier, ceva sub ea ca sa o sprijine; in stanga sub aceasta masca e o incinta dreptunghiulara (cu capac parca) si in ea ar trebui sa fie filtrul de polene (daca a fost montat de catre fabricant; a noastra nu a avut); se scoate (se introduce) de sus in jos; eu m-am ajutat de o sarma de electrod cred, altfel nu intra pana la fundul cutiei (si nici nu il simtem) in care se monteaza.
Daca nu te descurci revino si am sa merg sa revad concret cum e la mine.