| Puțvanfi a întrebat:

Salut tuturor!
Am 22 de ani si sunt in cautarea unei mașini. Si as vrea sa stiu, pentru un Audi A6 3.0 TDI QUATTRO din 2006 cat de mari ar fi taxa de înmatriculare, asigurare verificare( anuală).
Dar dacă o înscriu pe numele unui om de in varsta mai mare cum ar fi tata, mama, etc?
Va rog fara glume proaste ...Nu gasesc nicăieri!
Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa de inmatriculare nu mai exista.
Asigurarea ca fi mai mica daca proprietarul e mai invarsta.
Impozitul e la fel de mare, peste 2000 ron indiferent pe numele cui e.

Intretinerea anuala probabil destul de mare la o masina premium veche

| mgtow a răspuns:

Dupa 30 de ani asigurarea va fi la un pret decent pentru tine s-o pui pe numele tau. Prea veche masina din 2006, in tara au inceput sa faca drumuri bune se poate o masina in conditii sa ai. Eu cu 500€ as putea inmatricula masina acum depinde de vechime, motorizare etc. cum o fi la una din 2006, nu te gandi la motorina ca sant pe cale de disparitie. Alege motor mic benzina in oras daca zici ca nu stai bine la capitolu financiar

| Danezul99 a răspuns:

Impozitul este undeva la 22 de milioane pe an, asigurarea dacă este mașina pe numele părinților nu o sa fie una foarte mare, iar întreținerea va fi una destul de constisitoare, nu la fel ca la BMW, dar destul de mare.
sfatul meu este sa ți iei un vw la banii pe care ii ai pentru audi din 2006

| Mad1 a răspuns:

Asigurarea undeva la 1000 si ceva pe an, pentru inmatriculat undeva la 400 si ceva de lei, dar impozitul trece de 2500 de lei pe an. Si consuma si mult..si e si pe motorina...motorinele sunt aiurea cand se strica..ai pus-o nu ai sa ai bani sa o repari daca ai sa ai o reparatie mai mica de 1000 lei la ea ai sa te bucuri. Orienteaza-te mai bine pe altceva. Nu la cat costa masina ci si la cum o vei intretine.