| AdiMihai25 a întrebat:

Salut tuturor!
Avem voie să vopsim jantele la masina?

5 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Da, iti poti vopsi jantele ce culoare vrei fara nicio problema, azi le poti avea verzi, maine le poti avea in dungi, poimaine cu bulinute, dpdv legal ai voie sa le faci cum vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu scrie nicaieri ca avem voie, dar nici ca ar fi interzis.
Concluzia romaneasca: merge asa.
Nu am auzit pe nimeni sa fie oprit pentru culoarea jantelor, politistii au nevoie de un articol ca sa te sanctioneze. Iar in lipsa articolului, nu se pot aplica sanctiuni din burta.
Exista doar niste prevederi legate de culoarea partilor de caroserie, care se trece in acte. Jantele nu sunt parte de caroserie, si nu se trece in omologare decat dimensiunea anvelopelor, restul caracteristicilor fiind "la liber" (culoare, miros, marca, transparenta, permeabilitate, a nu se calca, etc).

| Sofer a răspuns:

Le poți vopsi orice culoare dorești. Normal ca este voie.

| oz_1736 a răspuns:

Poti sa le faci ca pe Carla's Dreams zilnic