| SZUKa a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un Opel Tigra 95' 1600 cm3. Ar fi prima masina pentru mine. Cine stie in mare despre Tigra, consum, piese scumpe? etc. E clar daca intreb proprietaru imi da raspunsuri umflate despre ea.Precizez ca detin doar 2.000 E, de aceea m-am oprit la opel tigra.Astept pareri despre Tigra! Ms:d

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Tigra dinainte de 2001 eu nu recomand. Piesele nu sunt scumpe dar la modelele mai vechi de 2001 au zeci si zeci de probleme, consumul e relativ ok, in oras cam 8-9 depinde de aglomeratie, chiar si 10 daca prinzi ora de varf in Bucuresti si mai si bagi picioru putin in ea, daca mergi calm si e traficul ok poti scoate si 8.

Consumul afara este de la 6 litri pana la cat fugi cu ea, daca mergi numai cu 180... clar consuma 12-13, daca mergi regulamentar nu sare de 6-6.5 litri.

Piese gasesti ieftine si daca nu ai bani de noi gasesti din dezmembrari o groaza dar proaste. Acel model de Tigra a avut n probleme la viata lui si continua sa aiba. Nu iti recomand decat daca vrei sa il iei pentru 3-4 luni si apoi sa il schimbi. Daca nu vrei sa il iei ca solutie de rezerva si vrei sa il ai ca masina de zi cu zi clar nu Tigra sub 2001. Uite-te la Golf 3 in bani astia, Corsa, Polo, ceva de la Volvo daca ai noroc sa gasesti in stare buna, ceva de la Skoda... si cam atat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta un Polo / Clio. In Tigra vei baga la bani in draci, consuma mult si nu are nimic special. Daca ai mai multi bani ar fi mai ok un 206.
Motorul ala de 1600 cmc nu o face cu nimic mai sprintena, desi ar trebui sa zboare pe o masina atat de mica.