| Codrea34 a întrebat:

Salutare.
Am cumparat de ceva timp un Renault Megane 3 din 2013 si i-am schimbat termostatul ca si completare i-am pus antigel verde type d un litru, problema este ca nu stiam ca masina are deja antigel rosu din ce am inteles de la fostul propietar. Crezusem initial ca este antigel verde invechit care si-o schimbat culoarea.
Curiozitatea mea este daca pateste ceva motorul.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Povesti, vraja marii, adica nu se intampla absolut nimic, cautati de treaba nu te lua dupa "profesionisti" gen ce spun unia pe aici.Este apa si antigelul ala mai e si nitel lubrefiant, asa is toate, fiecare trage pe turta lui, ma refer la fbaricanti, dar is numa povesti.Conteaza ca motorul sa aiba cu ce se raci, aia este important.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, si eu stiu ca si ceilalti ca nu este bine sa amesteci tipuri diferite de antigeluri

mai multe poti afla citind

https://www.autokarma.ro/culorile-antigelului

https://dailydriven.ro/poti-sa-amesteci-mai-multe-tipuri-de-antigel

sfatul meu ar fi sa dai afara tot ce ai, sa curateti instalatia si sa pui un antigel adecvat motorului tau in diluatie 50% lichid de racire si 50% apa distilata

| sierra1 a răspuns:

Pentru o completare de câteva sute de ml, nu e nici o problemă!