| hypothesis a întrebat:

Salutare, forumisti!
Va pun si eu inainte o problema cu care ma confrunt de ceva vreme si anume: schimbarea masinii. Ma tot gandesc sa imi achizitionez o masina, insa bugetul este redus: 3000 de euro.
M-am gandit la variante, iar la banii acestia, solutiile sunt putine. Adica este destul de greu sa gasesc ceva care sa fie frumos si sa imi placa, cat si fiabil. O anume combinatie care sa imi convina in totalitate. Asadar, nefiind specialist in alegerea masiniilor,
m-am gandit sa intreb pe acest forum in speranta ca ma veti ajuta cu cateva sfaturi.
Ca si optiuni, m-am gandit la urmatoarele modele care s-ar si incadra in acest buget: Opel Astra (modelele 2001-2003), Mazda 6, Hyundai Accent, Mercedes-Benz C (2001-2003), Audi A4 (2000-2001).
Dintre toate, m-ar tenta cel mai mult Mazda 6 si Mercedes-ul C. Arata destul de bine ca si aspect la banii astia, avand in vedere si anul (destul de vechi). Desigur ca nu ma gandesc sa le gasesc cu un kilometraj rezonabil, dar pe la 200.000 ar fi perfect. Ce spuneti? In legatura cu piesele la mazda/mercedes, cum sta treaba? Ca si masini cum se comporta? Daca stiti din experienta sau sunteti specialisti in domeniu, doresc, daca se poate, sa veniti cu un sfat in privinta asta.
PS:imi dau seama si sunt constient ca voi gasi doar modele mai vechi ale masinilor (2000-2003), doar Hyunday Accent as putea gasi de prin 2005-2007 care este destul de dragut la exterior (http://autovit.ro/an...html#168ff34f43), dar nu am ce face. Acesta e bugetul.

Răspuns Câştigător
| micutulajutor a răspuns:

Nu merita masini premium class la 3000euro, aici ma refer la mercedes, audi, bmw, chiar si mazda, toyota, deoarece sunt masini cu care s-a circulat mult unele cu peste 400k km in bord. La 3000 de euro ai toate sansele sa gasesti un cazan "premium class". Plus ca la mercedes si audi piesele sunt scumpe, taxa de prima inmatriculare sau cum se mai numeste acum e mare. Mai bine te orientezi spre un ford focus 2000-2004 1.6 benzina sau opel astra 2000-2003 1.6 benzina 16valve, sau chiar un logan mai nou.

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

La astra, piesele sunt mai accesibile.

| ExprimareLibera a răspuns:

Orienteaza-te si tu la un Focus/Mondeo 2006/2007, nu umbla cu antichități din 2000.