| Dan_G_Buga_1996 a întrebat:

Pentru un amplificator jbl gto751ez ce boxa, dar tot jbl ar trebui sa-i pun?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In functie de impedanta, ceva apropiat de valorile astea:
4 ohmi: 1 x 500 W RMS
2 ohmi: 1 x 750 W RMS
Dupa mintea mea, i-as pune un difuzor de 4 ohmi, pe la 600W, ca sa fie o combinatie fiabila, fara riscuri si fara suprasolicitare de nici o parte.
In 2 ohm e mai solicitat amplificatorul, iar daca pui difuzor sub 500W la 4 ohm sau sub 750W la 2 ohm, va fi difuzorul solicitat, si trebuie sa fii atent la el, sa nu dai "blana" decat cu o limita de putere, si cu reglaje perfecte.
Subwooferul asta ar merge pe limita, trebuie sa fii atent sa nu ii dai prea mult https://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JBL/Stage/1220B/
Recomandarea mea ar fi un difuzor de la o marca mai buna, JBL e mai mult din zona comerciala a sonorizarilor, nu sunt pe performanta.
Cam asa ceva: https://www.be-loud.ro/......ZIW-12SPL/
Apelezi la cineva sa-ti construiasca o incinta pentru el, il legi in serie si obtii 4 ohm.

| Digikey a răspuns:

Nu are importanta marca.
Amplificatorul acepta boxe de 4 ohmi de orice marca.
Este clar ca daca-ti cumperi ceva de marca sunt mai bune.