| George12356456 a întrebat:

Salutare!
Stiti vreun site unde as putea vedea consumul camioanelor?
Am cautat pe o gramada de site-uri ale producatorilor si nu numai, dar nu am gasit nimic legat de asta.

Va multumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul unui camion (si nu numai) este in functie de energia consumata, adica de marimea incarcaturii si a drumului unde merge.

| sierra1 a răspuns:

Zeci de intervenții pe tema asta:

https://forums.soferii.ro/....../index.php

| relian a răspuns:

Nu gasesti asa ceva.Ar putea sa spuna,dar nu o spun fabricantii consumul in gol,nu il zic ca dupa fugi laughing toate camioanele consuma mult.
Daca vrei fa tu consumul in gol, restul cum zic si altii este in fctie de ce cari, ce faci cu acel camion.

Eu nu am gasit nici pentru VAN-uri consumul, vorba aia unele is facute sa care cutii coale numa laughing sau in orice caz nimic deosebit, ma refer ca si greutate, dar consuma de te rupe.Is mari, grele e si normal.
Apoi e masina de lucru, aia is scoate banii pentru toate.
La o masina de munca, cand lucri cu ea la orice job, se include si consumul si uzura si alte mai stiu eu ce chestii.