| Alepa a întrebat:

Salutare. Sunt posesor de Astra J 1.6 benzina 116CP si am o problema. Mi s-a aprins martorul de la ESP si turometrul nu indica nimic.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai faptul ca martorul de la ESP s-a aprins nu te duce cu gandul ca exista o problema acolo?
Nu stiu exact cauza la tine dar masina trebuie bagata in service.
Cu siguranta problema este legata si de ABS! Viteza masinilor moderne se face cu ajutorul senzorilor ABS...de acolo si problema cu turometrul.
Daca ai schimbat recent bateria masinii, incearca sa o decuplezi iar si sa o cuplezi din nou respectand fazele cuplarii/decuplarii bateriei auto... daca numai face atunci de acolo era buba. Daca nu mergi spre urmatorul pas:

Pune pe masina un tester dedicat marcii OPEL si o sa iti apara acolo fiecare eroare si care-i cauza.Nu tu trebuie sa cunosti erorile de pe diagnoza ci cel care face diagnoza, el va sti sa te indrume catre ce sa mergi mai departe sa repari si/sau sa inlocuiesti.

2 răspunsuri:
| Alepa explică:

Salut cred ca am precizat ce martor s-a aprins

| Alepa explică:

Salut am precizat ce martor mi s-a aprins