| DanySenpai a întrebat:

Salutare tuturor,

Situatia sta in felul urmator:

Anul viitor am de gand sa ma apuc de scoala moto A.
As vrea sa ma axez in principal pe 3000 euro pentru o motocicleta, vedem dupa aceea echipament, scoala ar fi ca si platita deci excludem din calcul.
Problema sta in felul urmator, pana acum am tot pus cate ceva deoparte dar cum e la romani bagi mereu mana in ei (urgente medicale, o restanta, mici placeri etc.)
La anul voi incepe practic cu bugetul 0.

Sunt singur, facturile, mancarea, gatitul, tot ce tine de casa platesc singur, nu am niciun alt ajutor financiar exterior in afara de veniturile personale. NU stau cu chirie, deocamdata am un venit de 2500 (3700 brut?).
Mai am de platit 4 luni o rata de 530ron la un TV si o sa pot din nou sa pun banuti deoparte!

Considerati ca ar fi o idee buna sa fac un imprumut la banca pentru suma de 3000 de euro, probabil pe 3 ani? Sa pun din banii personali la saltea pana ajung la suma respectiva, chiar daca va dura mai mult de 2 ani?! As avea nevoie de mai mult de 3000? Cu salariul curent credeti ca as putea sa intretin motocicleta, respectiv mici inlocuiri, reparatii neprevazute etc?

Mentionez ca sunt fumator inrait (400+ron /luna) DAR daca as face pasul acesta cu moto, cred ca as avea scuza perfecta sa le las(sau sa le raresc).
Lunar ar fi posibil sa ramana in jur de 800-500ron dupa toate cheltuielile, pachetele de tabac, cumparaturi mai la minim si iesit in oras mai rar.

Multumesc anticipat pentru sfaturi, mai bine sa auzi parerile mai multora!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca renunti la tutun, cu siguranta vei avea bani fara sa faci imprumut abncar.

| Razvan170304 a răspuns:

Fa-ti un cont de economii