| GregHouse a întrebat:

Salutare!

Urmeaza sa fac transcrierea unei masini pe numele meu si voi pastra numerele de inmatriculare.

Pe site-ul DRPCIV scrie ca trebuie sa aduc si placutele, chiar daca le pastrez si mi le dau inapoi pe loc daca sunt ok:
"12) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare a cărui combinație a fost păstrată anterior de către solicitant, în măsura în care acesta intenționează atribuirea combinației păstrate, cu ocazia transcrierii transmiterii dreptului de proprietate. Acestea se restituie pe loc solicitantului numai dacă îndeplinesc cerințele impuse de standardele în vigoare, iar combinația numărului de înmatriculare nu a fost restricționată conform legii."

Grija mea ar fi faptul ca placutele au steagul Romaniei, nu steagul UE, in rest nu-s probleme.

Stie cineva daca pe acest temei imi pot fi retinute placutele si sa-mi elibereze abia a doua zi sau mai tarziu cu steagul UE?

Intreb in ideea in care sa stiu daca pot sa merg cu masina la DRPCIV sau nu, deoarece n-as vrea sa raman cu ea pe acolo, daca imi opresc placutele.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| aicaramba a răspuns:

Nu ai nici cea mai mica problema cu steagul. Ei verifica numerele sa fie valabile din punct de vedere legal, ca ai ambele numere, in niciun caz steagul.

1 răspuns:
| GregHouse explică:

Later edit: am trimis mail la DRPCIV si am primit raspuns - faptul ca placutele au steagul Romaniei, in loc de steagul UE, le face sa devina neconforme si vor fi eliberate altele.