| GregHouse a întrebat:

Salutare!
Vreau sa-mi cumpar o masina SH pe benzina (va fi prima masina), buget 3500-4000E. De o vreme mi-am pus in cap sa-mi iau Logan (am gasit din an 2009-2011, kilometraj sub 75k, motor 1.2 sau 1.4), deoarece e usor de intretinut, piesele sunt (mai) ieftine. De asemenea, am vazut si Sandero (cam aceleasi specificatii).
O vreme ma gandeam la un Astra G (motor 1.6 8v), dar sunt destul de vechi si alergate, iar Astra H in pretul asta nu am gasit decat diesel si kilometraj +150k.
Am mai vazut Ford Focus 2 (1.6 benzina, dar la aproape 150k) si Golf 5 (1.4, tot undeva la 150k).
Voi ce ma sfatuiti, sa aleg Logan/Sandero din ~2010, cu kilometraj sub 75k, sau Focus 2/Golf 5/altceva de prin 2005-2006, cu kilometraj dublu? Va rog sa luati in calcul faptul ca masina va fi condusa preponderent urban (oras aglomerat), ca eu sunt incepator si ca urmaresc sa fie cat mai usor si ieftin de intretinut, daca se poate si consumul sa fie cat de cat ok (in sensul de a nu sari peste 9-10%, fara un sofat agresiv). Exclus masini diesel.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlexandrulS a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine... eu iti recomand un logan sau un sandero dar pe diesel... pentru ca nu sari de un consum de 6-7 ca incepator in oras este si usor de intretinut si piesele sunt ieftine. iar consumul este perfect! Ford nu iti recomand pentru ca te arde rau la piese de schimb nu stiu cum mai este consumul la ford dar este o masina pentru cei care au un venit mediu poate chiar peste. Cea mai buna masina pentru un incepator si un om care are un venit de 2000 de lei pe luna este loganul. Eu il recomand pentru ca l-am avut in primul an de sofat si am fost foarte multumit de el si la consum si piese. Ce iti mai recomand este sa pui masina pe numele unui sofer experimentat fara accidente pentru ca te rupe la buzunar asigurarea! Bafta!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce inseamna pentru tine 75k? Ca nu inteleg.

| OldSoul a răspuns:

Eu iti recomand un Golf 5, 1. 6fsi eventual in 3 portiere, sa fie mai usor in parcari.
E ok si ca intretinere si ca piese consumul este decent, nu va depasi 10% mai mult ca sigur (Desigur, daca nu are defecte).

Acum cu motoarele la Golf 5 am recomandat 1. 6fsi(115cp), deoarece e unul destul de fiabil, desigur sunt si cele de 1.4i dar eu le consider destul de slabute (80cp) mai sunt si cele de 1. 4tsi, insa a fost semnalat repetat faptul că lantul de distributie se rupe si produce daune extrem de costisitoare la motor, dar daca il verifici constant nu ar trebui sa ai probleme.

| AlexandrulS a răspuns (pentru darrio2007):

Acel „k" se mai foloseste si in locul miilor adica 75k= 75.000 km

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexandrulS):

Aha.Curios ca nu gasesc pe net despre asa ceva.

| GregHouse explică (pentru darrio2007):

75.000, scuze, am scris din obisnuinta. big grin

| GregHouse explică (pentru AlexandrulS):

De diesel imi e cam teama, e mai scumpa intretinerea, daca ii cade vreo piesa, ma costa mai mult sa repar problema. E adevarat ca voi cheltui mai putin pe carburant, dar voi avea prea putini km de facut (cam 5000/an) pentru a deveni rentabil o masina diesel.
Iti multumesc pentru sfat, voi ramane probabil la Logan.

| GregHouse explică (pentru GregHouse):

Rentabila*

| Expressions a răspuns:

Recomand Loganul.

| StanAndrei a răspuns:

Astra h 1.4 sau 1.6 benzina din 2004/2005....nu o sa regreti, consumul e de 6-7%,piesele sunt ieftine, si de infipt se infige bine...
Eu am de 4 ani o astra h 1.4 benzina si nu am avut probleme mari cu ea...doar minuscule si vreau sa iti spun ca la 240k km cati are merge ca la 120 cand am luat-o.
Mult noroc!

| EneCristian a răspuns:

Bun eu sunt pasionat si pentru mine sandero si logan na nu prea imi plac dintre toate fordul este cel mai fiabil si merita dar mai sunt si alte obtiuni( un golf 4 e perfect crede-ma GTI consum mic si e si usor de intretinut de asemenea si un pasat Opel astra e si el bun consum asa mic in oras na mai greu mai ales daca e aglomerat cat despre daciile astea noi iti recomand sa nu te chinui.

| AlexandrulS a răspuns (pentru EneCristian):

Scuze ca ma bag dar. preferi un cazan cu peste 150.000 km din 2000-2005 maxim decat un logan 2009-2010 care nu schimbi mai nimic la ea? Cand la un cazan de +10 ani schimbi peste jumatate din piesele masinii? Decat sa mergi cu un logan care este cat de cat confortabil iti da o siguranta ca nu are 100 de ani vechime si nu este o bomba cu ceas pe soselele pe care merg si copii? Ai spus bine ca esti pasionat... dar masini de peste 15 ani vechime eu cred ca trebuie sa ramana la pasiune adica sa mergi din an in paste cu ea. Exact cum sunt cei tineri care detin suma asta de 3-4.000 euro si isi iau o bomba pe roti de bmw din 2000 doar ca este bmw si trebuie sa fie si ei cool dar nu se gandesc ca pun viata in pericol celor care circula pe sosele dar si lor! Te rog sa ma corectezi daca am spus ceva gresit in tot ce am scris!

| darrio2007 a răspuns (pentru GregHouse):

Stai linistit. Nu intelegeam.

| StanAndrei a răspuns:

AlexandrulS...vreau sa iti spun ca eu nu dau opelul meu pe niciun logan din 2009-2010, chiar daca e din 2005 si cu 240.000 km+ca la si ce dotari am pe el...nici nu se pune problema. Dacie tot dacie este!

| EneCristian a răspuns (pentru AlexandrulS):

Accidentul dintre un un audi a 6 si dintr-o dacie care s-a facut zob si din care au murit 2 oameni soferul audi a avut doar o mana rupta( si aia din dacie au intrat in el) cat despre masina platesc mai mult dar macar am si eu ceva conform da nu iau o rabla chiar daca e noua tot **** e amice asa ca mai bine iau eu frumos un bmw seria 3 din 2003 si gata sau un golf 4 sau un audi a4 sau orice altceva si o alfa romeo decat o masina fara pic de folos cat despre multe masini vechi atata timp cat sunt intretinute nu au probleme si sunt pasionat adica vreau sa conduc ceva nu un **** cu 1.4 care imi moare la treptele 3 4.

| JohnnyBi a răspuns:

2010. 2016 anul actual. 75k km, deci cam 12000 pe an. aham, siiigur.

intre lighean cu "75k km" si orice nemteasca, merg cu nemteasca pana la 3x km aia. adica prefer un gold la 220000 km decat lighean la 75k.

ps. km aia oricum sunt dati inapoi, mai ales daca sunt diesel masinile. daca esti smecher si priceput iti dai seama din uzura cati km are de fapt. te uiti la uzura de pe piele, vopsea, tapiterii, lonjeroane, motor, faci test de compresie, etc, etc, etc

din cate stiu eu, golf 1.4 si 1.6 consuma multicel pe benzina.

eh, eu am o skoda octavia 2013 motor de 1.2 si consuma 5 happy. apas pe acceleratie, nu se intampla nimic (greutate mare, motor mic, deh), dar consuma infim. cel mai bun consum 3, 2 in drum spre mare si inapoi cu masina plina. ce sa vrei mai mult?

ps. 3500-4000 euro la masini din 2009 sigur nu are km reali. just sayin'

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Decat Logan, mai bine Clio, dupa parerea mea. Mi-a placut mult Clio II 1.2, in 3 usi. Megane II 1.6 16V deja ar fi lux, dar e o masina costisitoare.
Despre Logan am o parere buna, dar nu la bugetul asta. Caroseria e totusi o caruta. Utila daca mergi atent si faci taxi, dar totusi caruta la tot pasul, daca ai mai avut alte masini. Am avut Logan din 2009 (1. 4mpi), as mai cumpara unul, dar tot asa, sub 1500e, sa am un cazan cu 4 roti, de circulat pe distante scurte. N-as da bani de o masina buna pe un Logan, decat daca am vorbi de un Logan 2, motorizare TCe sau dCi.
Cu masinile nemtesti cam ai dreptate, pana si un Astra G pe benzina ti-ar mai putea face figuri (consum de ulei, de exemplu), dupa 300k, dati inapoi pe la 180k, cum se 'poarta' pe la noi. La Golf 4 pe benzina, deja mergi la sigur, iti va consuma benzina si ulei in draci, si vei avea parte de probleme cu motorul (bobine, fise, senzor clapeta, sonda, etc). Plus ca o cumperi la suprapret, ca e "volzvagan".
Mergi pe Renault, parerea mea!
Am auzit si multe laude despre motoarele pe benzina de la Ford, dar nu le-am vazut cu ochii mei. Poate o Fiesta 1.25 ar fi o masina ok pentru tine.