| RB26DETT a întrebat:

Salutari, am o masina ce in prezent se afla intr-o stare nu prea prea, totusi motorul este perfect, cutia, planetare, ambreiaj, tot tot merge perfect, toate jucariile merg pe ea, problema este ca e din 96, a inceput s-o manance putin rugina pe dedesubt, conductele de frana la fel, etrierii spate trebuie schimbati, amortizoarele fata, furtunele de apa si cel de la epuratorul de gaze de carter pentru ca e crapat si-mi scuipa ulei pe capacul de culbutori, pe langa asta trebuie sa repar rugina, sa schimb jantele ca le-am facut terci din cauza ca mai mereu umblu cu masina incarcata si o fugaresc destul de tare, masina m-a servit din 2012 pana acum, mi-ar fi nu stiu cum s-o schimb, totusi are nevoie de investitii de cel putin 2-3 mii de lei, masina in cauza este un volvo v40, momentan o folosesc asa, merge foarte bine doar ca e cam barca si n-am frana de mana, mai sus de 5000 rpm deja mi-e teama sa-i dau pe motiv ca raman fara vreun furtun, am patit de 2 ori pana acum sa-mi crape, mai toate sunt coapte din cauza varstei si kilometrilor (550 000).
Voi ce ati face in locul meu? Daca dau la o parte simpatia mea fata de masina, este un cazan vechi din secolul trecut care in conditia de fata abia valoreaza 500e, totusi nu gasesc masina in 2000 de euro sa-mi placa si sa fie superioara asteia.
Ajutor!?! Sa bag o caruta de bani in asta? Asa daca-mi iau alta risc sa prind una manarita si risc sa am de bagat bani si in aia, mai ales ca la 2000e nu prea-ti iei masina de calitate si in stare buna... M-am obisnuit cu fiabilitate la abuz, confort (dupa 8 ore de mers in continu sa nu ma doara nimic), stabilitate, putere, satisfactia de a fi diferit fata de ceilalti, nu prea-mi place sa am ce are toata lumea...
Sa ma risc sa investesc 3000 de lei in masina asta si s-o mai pastrez mult si bine? Ambreiajul a fost schimbat in 2013 si de atunci am facut peste 100 000 km in regim sportiv, nu da semne de oboseala dar tare cred eu ca nici mult n-o va mai duce, ambreiajul fiind aftermarket... Sa iau o masina ca a mea dar cu un an putin mai bun si s-o pastrez pe a mea pentru piese? chiar nu stiu ce sa fac, vreau sa ies cat mai ieftin din treaba asta pentru ca o duc cam rau cu banii in ultima vreme si mai ales, am nevoie de masina, totusi am pretentii la o masina buna care sa nu pice la abuz, sa fie si comoda, sa stie sa si fuga, mi-as putea lua logan ca tot omul ce vrea masina de sacrificiu si ieftina dar la cum am eu grija de masina si cum imi place mie sa fugaresc masinile l-as pune pe dunga imediat, opel nu-mi trebuie, vw nici atat, nu suport interioarele de nicio culoare, la bmw m-am uitat, am nevoie de masina practica nu doar pentru fugareala si atras fete ieftine, audi e tot vw, nu ma atrage cu nimic, mai ales ca prefer motoarele pe benzina, aspirate, mercedesurile nu ma prea atrag, duc ele cat duc dar si cand pica te baga in faliment si daca vrei fugareala cam trebuie sa treci de 2.0 si n-am chef de taxele pentru motoare de peste 2000cmc, plus ca mercedesurile sunt putin cam greute, la francezi nici n-are rost sa ma uit, au masini ok dar meh, par prea firave pentru mine, la italieni nu, restul de vag nu, ar mai ramane japonezii dar aia din cate stiu nu prea se au cu siguranta :\, am vazut avensis recent infipt intr-un volvo si avensisu era praf volvo abia ca era putin indoit laughing, a mea e la fel de sigura sau putin mai sigura decat e39 e46 g4, astra g si totusi e din 96, as avea mai multa incredere in cazanul meu decat in celelalte cazane cu toate ca nici al meu nu m-ar prea salva din majoritatea accidentelor la viteza mare...
Pareri? Sunt foarte greu de multumit cand vine vorba de masini laughing va rog nu ma injurati. Radeti putin, dupa ce va trece va rog sa ma ajutati fara raspunsuri la caterinca, asa-s eu, nu stiu sa am grija de lucruri chiar daca tin la ele ( nu stiu nici eu cum vine asta dar fie )

1 răspuns:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Sincer stiu cum e sa te atasezi de o masina.
Dar sfatul meu este sa iti cauti ceva mai nou, aici numai e vorba de furtunase, sau toate cele. Intervine siguranta ta. Alte sisteme ai pe o masina din 2005 incoace, decat pe una din 96'.