| Anonim3103 a întrebat:

Se poate conduce o motocicleta cu 49 cc la 14 ani impliniti?
E si o limita de cm?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sofa nimic daca nu ai 16 ani impliniti si nu ai permis de conducere pentru vehicule sub 150cc!
La 14 ani esti mult prea micut pentru a sofat ceva!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti. Pentru motoate pana in 50cmc ai nevoie de permis categ AM care se obtine abia la 16 ani.

| Anonimaams a răspuns:

Prima data poti sa iti iei permis A1 pentru motor mic de 49 cm cubi, de la 16 ani, dar trebuie sa faci scoalawinking sau tot asa la masina poti la 16, b1

| Anonimaams a răspuns:

Si completare, de la 14 ani, poti sta in spate la motor, gen daca conduce cineva care are carnet

| DaniTDCI a răspuns:

Salut
CATEGORIA AM - MOPEDE

Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pentru. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea carţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare
CONDIŢII PENTRU ÎNSCRIERE

- vârsta: 16 ani fără trei luni;

- Apt din punct de vedere medical - aviz obtinut numai de la unitatea medicala agreata de scoala noastra;

- Apt din punct de vedere psihologic - aviz obtinut numai de la laboratorul scolii noastre;
Succes