| anonim_4396 a întrebat:

Stiti de ce nu sint permise depasirile in curba, ori pe pod? Sau de ce s-a inventat semaforul si culoarea rosie? De ce trebuie semnalizat inainte de schimbarea benzii de circulatie sau a directiei de mers? In esenta, de ce au fost inventate regulile de circulatie? http://www.tpu.ro/......aforul-si/

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depasirile in curbe nu sunt permise fiindca nu ai vizibilitatea necesara, pe pod fiindca cel din dreapta nu poate executa manevre de ezitare in cazul in care pierde controlul daca are si banda din stanga ocupata, in dreapta sunt parapetii podului si in plus e limita de viteza si nu poti depasii legal chiar daca ai avea voie fiindca ai depasii viteza de 30 km/h.
Semnalizat trebuie pentru ca cel din fata ta pe care il depasesti sa nu depaseasca si el in acelasi timp si sa se provoace un accident, la schimbarea directiei de mers pentru ca cel din spate sa stiu sa franeze sa incetineasca o-data cu tine nu sa intre in fundul tau si cei din fata sa nu execute aceiasi manevrea si sa va cciocniti, culoarea semaforului pentru prioritate e evident ca asa intr-o intersectie ar trece cine apuca si ar fi blocata intersectia de ex in Bucuresti non stop!

| vlad_4846 a răspuns:

Ca sa intrebi tu!

| MaXSp3ed a răspuns:

Da u dc te-ai nascut?