| Cristian_Manolita_1996 a întrebat:

Sunt bune instalatiile gpl de la vernesti judetul buzau? Creste consumul daca pun gpl?

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt renumiti in toata tara baietii de la Vernesti.
Consumul creste cu 8 % exact cat este diferenta de putere calorica dintre benzina si GPL. Exista si gpl mai ciudat la unele pompe unde raportul dintre butan si propan este diferit.
Doar ca GPL-ul costa mai putin de jumatate din pretul benzinei.
O sa iesi exact la jumatate cu banii pe km.Un prieten si-a pus acolo pe un Opel Astra CNG.Iau dat jos CNG-ul si i-au pus GPL. Operatie destul de delicata.
In concluzie, din punct de vedere tehnic GPL ofera:

– emisii mai putin poluante

– o viata mai lunga uleiului lubrifiant (acesta nu este diluat de benzina)

– o viata mai lunga motorului (nu exista depuneri de carbon)

Eu mi-am pus la Bucuresti la Eugen si Fiul deoarece era ceva mai complicat (injectie directa cu turbo)si imi era mai usor de ajuns.
Profesionisti adevarati.