| anonim_4396 a întrebat:

Va salut, am si eu o intrebare daca stie cineva sa ma ajute.
In 2022 am cumparat o masina.
Impozitul pe masina era deja platit de fostul proprietar, eu am tinut masina cam 6 luni si dupa aceea am vandut-o (am plecat in afara)si nu am platit atunci impozit pe ea.
Daca aveam de plata cumva imi spunea cand am scos fiscalul pe numele meu.
Este posibil sau am de plata ceva?
Si daca da o sa fie doar pe anul in care am avut masina sau din 2022 pana in prezent?
Multumesc in avans, dau funda.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai fost destul de clar. Ai cumparat masina in 2022 si ai vandut-o dupa 6 luni, dar depinde de data. Daca ai cumparat-o la începutul anului si ai vandut-o inainte de finalul anului, nu ai nimic de plata.
Daca la 1 ianuarie 2023 era inca in evidență pe tine, ai de plata impozit pe 2023, care la data vânzării posibil sa nu fi fost scadent, caz in care primesti "fiscalul" fara sa achiti impozitul.
Impozit datorezi din anul urmator anului de achiziției, pana la finalul anului in care ai vandut. Daca ai cumparat si vandut in acelasi an, nu ai de plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar trebui sa ai nimic de plata. Poți verifica foarte ușor pe ghișeul.ro facandu ti cont

| alina2k18 a răspuns:

Impozitul la masina se plateste o data pe an.