| kosmynutzu a întrebat:

Vreau sa-mi iau un atv de 2pers si nu stiu daca il pot conduce fara permis. dar la unul de 125cmc fara limitator iti terbuie permis? ce categorie

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Ce e sub 50 cmc se poate conduce cu atestat.Peste 50 cmc ai nevoie de carnet.

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da! Pentru absolut orice ATV iti trebuie permis cu exceptia celor de 49 cmc cum este Linhai Joker care oricum nu se merita sa le cumperi fiindca sunt extrem de mici si incomode!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza in categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) il poti conduce de la 16 ani si cu un certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Daca depaseste conditiile de la moped ai nevoie de permis de conducere subcategoria B1. Numai bine!