| KiOpTK a întrebat:

Ce înseamnă Gold Digger!?

2 răspunsuri:
| rolynight a răspuns:

De obicei, aceasta expresise este folosita cand se vorbeste despre o femeie tanara, care se cupleaza cu un barbat putin cam naiv, posibil batran, doar ca are foarte multi, multi bani, acesta cumparandu-i femeii posete scumpe, vile, masini, chestii de astea pentru oameni bogati.De exemplu, o fata de 20 de ani se cupleaza cu unul de 50, mosul crede ca e o iubire autentica si-i cumpara copilei tot ce vrea, pe cand acesta poate se mai ciocneste cu alti 3 pe la spate.Asta mai mult apare la americani, totusi.

| MadRaven a răspuns:

Gold digger e o persoană care caută doar bani într-o relație. Gold digger se traduce ca un fel de "săpător după aur"
De exemplu, gold digger e o tipă care nici nu te bagă în seamă în club, dar când te vede că urci în BMW brusc se dă la tine.
"Gold digger" se folosește și pentru băieți și pentru fete, indiferent de doferența de vârstă dintre persoana în cauză și partener.
De exemplu, poate fi o fată gold digger față de un băiat de 17 ani sau față de un bărbat de 40. Nu depinde de vârstă.
"Sugar daddy/mommy" depinde de vârstă dar asta e altă poveste.