| anonim_4396 a întrebat:

La ce te ajuta alergatul? Adica slabesti sau doar faci muschi?

Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

La ambele, dar nu numai.
Alergatul este un exerciţiu cardiovascular foarte bun, te va ajuta să slăbeşti şi va creşte rezistenţa organismului la stres, efort şi boli.

Alergatul face bine la inima. Endorfina si alte morfine – substante care sunt secretate de corp in timpul miscarii fizice - nu ne fac doar sa ne simtim mai bine. Ele ne protejeaza de infarct, conform unui studiu american. Studiul a constat in experimentarea pe cobai. Astfel, s-a observat ca in timpul alergatului unele substante si endorfina secretate de corp sunt cele care aduc beneficii sistemului cardiovascular. Fara ele, alergatul nu ar mai avea rost. S-a ajuns la concluzia ca exercitiile regulate reduc riscul aparitiei bolilor cardiace si previn infarctul miocardic. Mai mult, alergatul previne arteroscleroza, osteoporoza si chiar depresia.

46 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel am auzit si eu ca prin alergat slabesti si de cateva zile alerg si eu vreo jumat. de ora pe zi. Vreau sa spun ca ma simt foarte bine dupa alergat.Eu mai mult as vrea sa dau jos din burtica si atunci trebuie sa ma apuc si de abdomene.Credeti ca alergatul ajuta si la burtica sau doar la picioare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel am auzit si eu ca prin alergat slabesti si de cateva zile alerg si eu vreo jumat. de ora pe zi.Vreau sa spun ca ma simt foarte bine dupa alergat.Eu mai mult as vrea sa dau jos din burtica si atunci trebuie sa ma apuc si de abdomene.Credeti ca alergatul ajuta si la burtica sau doar la picioare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alergatul face minuni! Bineinteles, minunea nu dispare in 3 zile doar daca ai vointza si treci peste lene. Mi-am luat inima in dintzi si am incercat si eu. Inceputul este groaznic, insa dupa doua luni ma simt extraordinar, cu vreo 8-9kg in minus. La toata treaba asta se adauga bineinteles si o dieta, care apoi merge de la sine deoarece efortul fizic nu prea mai lasa stomacul sa semnaleze foamea. Dupa o perioada in care am incercat tot felul de porcarii si pastile(Reductil, Xenical, ceaiuri) am gasit calea cea mai buna...in sfarsit!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alergatul ajuta la tonifierea muschilor picioarelor si abdomenului.si eu alerg de ceva timp si am observat ca am abdomenul mai tare deoarece atunci cand alerg ii tin incordati.alergatul are multe beneficii, dar este ft recomandat pentru ca in felul asta pui tot corpul la treaba. spor la alergat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faci muschi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut cand eram mica bila si disc. Stiu ca nu e un sport pentru o fata dar de atunci mi s-au marit picioarele si acum am destul de multa grasime. M-am apucat de alergat de ceva vreme. Daca o sa continui mai intai o sa se duca grasimea apoi o sa mi se remodeleze muschiul? Pentru ca acum am picioarele destul de mari sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 1. 73 si 48 de kg... m-am apucat de alergat de vreo 3 zile si acum ca am citit comentariile voastre mi-e cam frica sa mai continui ca nu vreau sa slabesc! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alergatul te ajuta sa dai jos de peste tot
iti trebuie minim 40 min pentru a transpira

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, sunt Cristi am 16 ani si alerg de vreo 2-3 ani pe langa antrenamente, alergatul ajuta foarte mult la definirea muchiului picioarelor, dar si la abdomen (te ajuta sa slabesti)alergatul combinat cu o abtzinere (dieta) pe masura poate avea urmarile dorite

| Bogdanpalintineanu a răspuns:

Pai cica iti tonifica muschi asta insemnand ca cu niste exercitii de masa musculara te ajuta sa te dezvolti mai repede si te ajuta sa rezisti la efort spun din situatie proprie

| 76446 a răspuns:

Sa slabești

| perepeliuc a răspuns:

Deci sa ma proclam si eu! am 14 sunt din jud suceva stau la tara in clasa 8! Deci care este chestia sunt luptator de greco romane de vreo 2 ani si alerg in fiecare zii nu conteaza cand numai cand ploua nu alerg cam jumate de ora pe zi sa ma fac mai rezistent sa nu mor pe saltea si eu cand incep sa ma antrenez acasa cateodata fac asa! Am 2 haltere de 15 kg si fac cu ele 5 serii cate 11 ridicari si 30 de secunde pauza apoi cu cotul pe genunchi stand jos si cu haltera in mana fac 2 serii cu cate 15 kg a cate 11winking asa si pot sa zic ca am 1, 83 deci sunt inalt sau paluga cum vreti sa spuneti voi am 80 de kg si arat superbine happy daca vreti va puteti uita si pe facebook la mine deci te faci frumos daca faci si abdomene am uitat sa va spun ca fac si abdomene 10 serii a cate 30 de abdomene deci cam 300 pe zi Daca faceti acest antrenament cam 1 luna.un foarte scurt timp o sa simtit puterea in maini si o sa vedeti ca in vreo 3 luni o sa se cunoasca la voi!winking trebuie ambitia asa si eu nu am avut ambitie si am fumat un an jumate de la 12 ani pana la 13 jumate happy in timpul antrenamentului pana am luat o bataie buna de la antrenor happy fac asa zilnic si cand fac antrenament la sala de 3 ori pe saptamana numai fac seara deci faceti cum va zic eu si o sa ajungeti frumosi ma si sanatosi ma...pa v-am pupat...scz de acesta comedie lunga happy poate va fi regizata vreodata laughing

| Oana_Nicolae_1976 a răspuns:

Intareste muschii si ajuta la scaderea in greutate, este un exercitiu cardiovascular excelent!

| Flory_bernea_1991 a răspuns:

Buna seara vreau sa va intreb si eu este bine sa alergam seara sau dimineata.