| anda_9874 a întrebat:

Stiti cumva cat trebuie sa las o masca pentru par sa actioneze? thinking si mai trebuie sa folosesc balsam dupa masca?

Răspuns Câştigător
| bOom a răspuns:

În general măştile home made sunt mult mai eficiente. Adică efectele se văd imediat. În comparaţie cu cele din comerţ, care în mare parte sunt doar pentru parfum. Totuşi, netestat de mine, este salonul de coafură. Am înţeles că sunt de efect, tocmai pentru că procedura la cald nu este chiar accesibilă acasă. Despre asta probabil vor vorbi specialiştii.

Personal nu folosesc măşti din comerţ decât când nu am chef să-mi prepar una sau nu am timp să stau cu capul bandajat. Am folosit toate măştile existente şi am constatat că rău nu fac. Cele mai bune sunt cele mai ieftine totuşi, şi anume gama Kallos (placentă, bambus sau proteine din lapte) Mă rog... asta îmi prieşte mie, care am părul f. uscat. Aplicarea se face exact cum scrie pe etichetă (părul spălat şi zvântat, min. 30 minute, apoi clătire). Aşa le aplic şi pe cele home made. Doar mă clătesc cu apă simplă până la înlăturarea ultimei particule de subst. străină. Dacă masca este eficientă, părul se descâlceşte uşor, e mătăsos şi străluceşte. Pentru a evita mirosul unora (de exemplu cele pe bază de gălbenuş) folosesc şi o mască din comerţ sau un balsam.
Chiar de curând mi s-a întâmplat să mă grăbesc şi să nu am timp pentru un produs parfumat şi am plecat şi cu părul ud de acasă (nu mă usuc niciodată cu uscătorul, ci aştept să se usuce). Mi-am dat şi eu seama că părul meu mirosea cam ciudat, dar m-am bazat că ceilalţi nu observă. Am urcat într-un taxi pentru că mă prinsese ploaia şi şoferul nu contenea să-şi ceară scuze pentru că miroase a câine plouat în maşina lui.

8 răspunsuri:
| drumurile a răspuns:

15 min, nu stiu daca are treaba balsamul, il vei aplica dupa fiecare baie pe cap

| gaga_5261 a răspuns:

Buna! Asta depinde de masca de par pe care o folosesti. oricum in jur de 15-30 de minute.

Nu trebuie sa mai folosesti balsam dupa masca, doar te clatesti foarte bine!

Balsamul de par se foloseste dupa fiecare samponare!

| Aliyaa a răspuns:

15 -30 min balsamul trebuie aplicat dupa sampon adica inaintea masti! si nu uita sa te clatesti bine dupa ce folosesti masca! succes!kisswinking

| MissD a răspuns:

Dupa masca nu mai trebuie aplicat samponul. In general, trebuie sa scrie pe ambalaj. daca nu in general 15-30 de minute...

| MissCamelia a răspuns:

Mai intai balsamul, apoi masca. Masca are instructiuni pe cutie, in general trebuie lasata minim 20 de minute.pentru mai multe noutati si review-uri despre produse cosmetice, machiaj si ingrijire, intra pe http://camelcutza.blogspot.com/

| .LoLo. a răspuns:

Intre 15-30 de minute.in functie de ce tip de masca foloesti.si in functie de lungimea parului tau. in mod normal ar trebui sa scrie pe masca cat timp se tine. iar cu problema cu balsamul.eu de obicei ma spal cu el pentru ca parul sa fie mai fin si sa aiba un aspect mai natural si mai placut, insa numai dupa ce te speli cu sampon big grin

| Brigitta a răspuns:

Eu folosesc balsam chiar si atunci cand ma dau si cu masca, dar o folosesc inainte de aceasta. Pe cutie/flaconul de la masca trebuie sa scrie cat timp este recomandat sa-l lasi sa actioneze. De exemplu cutia de la masca ce am eu acum (pantene) scrie sa-l las 5 minute.
Am citit pe undeva ca daca lasi produsul pe par mai mult timp decat este recomandat risti sa faci rau firului de par/scalpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, balsamul nu strica. timpul de actionare este in functie de masca pe care o aplici... poate fa fie o ora sau chiar si 4 ore.