| sopranaCadaverica a întrebat:

Adobe Photoshop, Adobe Illustrator sau Adobe InDesgin? Care sunt cele mai cerute? Care e cel mai bine platit?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adobe Acrobat Reader DC

| Nemessys a răspuns:

Ai uitat de Adobe After Effects?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Eu voiam sa stiu care din cele 3 mentionate e cel mai bine platit.

| sopranaCadaverica explică (pentru Nemessys):

Mai, eu am dat 3 variante pe care am posibilitatea/placerea sa ma axez. voiam sa stiu care e cel mai cerut/bine platit din tustrei. Altele nu ma intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Toate 3 sunt de design si sunt necesare in 2020. Dar nu strica sa stii fundamentele din toata suita Adobe.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Cam in cat timp se pot invata daca esti incepator? Pentru a fi stapanite bine si a te putea angaja undeva sigur.

| PainTech a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Durează mult până înveți primul program. Restul au interfață foarte asemănătoare.

Fiecare are un alt ritm. Eu am învățat Photoshop ( suficient de bine cat să mă descurc in mare ) in aproximativ 1 lună, de exemplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Si pe langa invatatul programului, trebuie sa invete sa deseneze si sa-si ia unelte care sa-i usureze munca. De-asta eu stau pe modelare 3D aia e mai usoara pentru mana mea de face la pix ce face si la altceva.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Toată suita Adobe ar trebui să-ți fie familiară ca să te angajezi în domeniu, nu doar un progrămel sau două, pentru că moda se schimbă în fiecare an și trebuie oricum să înveți constant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si nu numai Adobe, Adobe mai o flesteste din cand in cand si ai nevoie si de Hitfilm, DaVinci Resolve etc.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ma descurc foarte bine la desen, mai scartai la pictura. Se poate sa lucrez serios in acest domeniu fara sa ma folosesc de tablete grafice? Ca imi place sa creez traditional pe foaie, apoi sa fac print si sa ajustez eventual

| sopranaCadaverica explică (pentru PainTech):

Ai invatat singur? Te-a ajutat cineva?

| PainTech a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Singur. Tutoriale pe YouTube și mini proiecte personale. Apoi am continuat cu lucrări ușoare, și cam acolo am rămas că nu am mai vrut să continui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Print? Vrei sa spui scan. Merge si asa, dar totusi, in PS exista functii geniale pe care eu le folosc des, si anume setez axe si pun oglindire, sunt faine rau ce iese, pacat ca momentan desenez doar prostii si nu e ok sa dau link de Rule34.

| sopranaCadaverica explică (pentru PainTech):

De ce nu?