| Viorelaa26 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce face un ajutor de ospătar?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ajutorul de ospatar pregateste mesele si scaunele, pune fetele de masa, farfuriile, tacamurile, paharele etc., duce mancarea la mesele unde serveste ospatarul, aduna farfuriile si pahareşe etc. deja folosite si pregateste pentru dlul urmator etc.
Dupa plecarea clientilor, ajutorul de ospatar aduna tot de pe masa, schimba fata de masa si pregateste masa pentru urmatorii clienti.

Daca personalul este mai redus la numar, ajutorul de ospatar cu experienta necesara poate inlocui ospatarul, la nevoie.
De asemenea, ajutorul de ospatar poate fi solicitat sa ajute si la alte activitati "de jos" din local, cum este curatenia ocazionala sau chiar generala, manevrarea marfurilor primite sau alte activitati asemanatoare.

1 răspuns:
| ioan452 a răspuns:

Buna, ajutorul de ospătar debaraseaza mesele, duce meniurile la masa, asta face teoretic dar practic duce comenzile la masa la oameni, mai ia comanda când este aglomerat in restaurant.