| HEAVENTHEEVIL a întrebat:

O intrebare pentru cei ce au fost sau sunt in America. Vreau niste detalii despre obținerea vizei. Stiu ca sunt multe tipuri de viza, dar vreau pentru un loc de munca, sau sa locuiesc acolo. Si as vrea sa stiu o suma de bani maximă necesara pentru toate astea. Ce fel de acte, bla bla bla as vrea toata povestea. Ofer papion!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Viza o poti obtine online si cu o vizita la ambasada SUA din Bucuresti. Uite aici cateva explicatii: http://romania.usembassy.gov/vize/art_new_visa_application_process.html
Cand vrei sa incepi procedura (cand ai cele necesare gata) apesi pe linkul de pe pagina de mai sus: www.ustraveldocs.com/ro
Vezi ca mai sunt acolo niste linkuri. Urmeaza-le! Mai ai nevoie si de-o chemare legala din SUA de la o persoana sau de la o firma care te angajeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, frate. Am fost de 5 ori in America prin viza temporara ( de turist ). Am vizitat 33 de state in SUA, iar la orice intrebare iti raspund. daca stiu. Bine, poti pleca in America sa muncesti, dar de locuit definitiv acolo cam greu. In primul rand ca sa iti ofere Green Card trebuie sa ramai in America pentru o perioada de trei ani. Pentru Green Card trebuie sa ramai 3 ani acolo, adica nu pleci deloc. Odata obtinut Green Card ai devenit rezident si poti calatori Romania - SUA - Romania fara viza. Pentru munca te poti interesa de programul WORK AND TRAVEL. Au multe locuri de munca in State, depinde in ce domeniu cauti. Daca mergi prin programul work and travel nu stiu daca tu trebuie sa optezi pentru viza. Cred ca tu trebuie sa mergi la interviu, restul se ocupa cei de la Work and Travel care, cred eu, este o echipa de recrutare. Cei de la Work and Travel au, bineinteles, niste taxe pentru toate acestea. Nu vreau sa iti dau informatii eronate. Intereseaza-te mai bine pe internet.

Alta optiune este sa iti gasesti tu, pe cont propriu un loc de munca in state. Daca alegi asa, atunci tu trebuie sa faci toate formalitatile pentru obtinerea vizei. Totul online, dar la interviu trebuie mers personal. Interviul dureaza aprx o ora. Iti verifica documentele, te intreaba pentru ce mergi, cat stai. daca alegi sa iti cauti pe cont propriu un job in state, nu uita sa ceri angajatorului o dovada / un document pentru Ambasada care sa dovedeasca ca mergi la munca.

In SUA fii precaut cu agentii de la imigrari. Vor sta agatati de tine precum scaietii. Eu am avut probleme cu ei. Am primit si interdictie din cauza exceselor de viza. Interdictie limitata, din fericire. in caz ca iti expira viza tot ei prelungesc. Dar cica fac exceptii atunci cand expira viza si vede ca iti vezi de treaba si muncesti. Nu stiu ce sa mai zic. Motivele mele in US au fost altele, alte metode pentru obtinerea vizei. Sper sa te ajute informatiile mele.

Bani in cont la solicitarea vizei? In jur de 20.000 lei.

| HEAVENTHEEVIL explică:

Eu aici am câțiva prieteni americani, au spus ca ar putea sa imi dea chemare sau... dar trebuie sa stiu asa cam cati bani imi trebuie. Ca sa nu mor de foame acolo. Angel Blue am o intrebare cam cat costa o casa cu chirie in US?