| r0jeer2k a întrebat:

Ce salariu are un profesor debutant (liceu)? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa unul si altul. Exista un calculator de salarii si care te poate ajuta corect: http://bit.ly/2JlrJdD
Sunt niste variabile care nu le poti sti daca nu esti in domeniu.
Aici ai grilele din lege de la 1 ianuarie 2019: http://bit.ly/2JqL5hw
Oricum cel mai mic coeficient in invatamant este 1, 57. Daca te iei dupa cei ce vorbesc nedocumentat n-ajungi departe. Daca salariul minim net este 1279 lei si cel mai mic coeficient este 1, 57, inseamna ca, automat, acea persoana are minim 2008 lei net plus anumite sporuri.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil salariul minim pe economie, depinde si de materia pe care o predă profesorul respectiv.

| Edw08 a răspuns:

Între 1400 și 1800 RON din câte știu eu.

| Goete a răspuns (pentru Edw08):

E de râs

| christine99 a răspuns:

Am citit undeva că e 2000 lei în mână, dacă scazi naveta îți rămâne aproape minimul pe economie, poate știe cineva care profesează să-ți zică mai concret.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Naveta se deconteaza. http://bit.ly/2JoyTOa Sunt pe aici persoane care se dau atotstiutoare fara sa citeasca, sa se documenteze.

| christine99 a răspuns (pentru Salontanul):

Va sugerez sa va documentati despre coruptia din invatamant.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru christine99):

Ce legatura are salariul cu coruptia?

| christine99 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu ma refeream la naveta care ar trebui decontata, printre altele. Daca iti spun ca nu mai au bani in buget si nu pot deconta ce faci? Platesti din buzunarul tau.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru christine99):

E! Asta-i altceva. N-am stiut la ce te referi! Credeam ca vorbesti de salariu. Nu stiu care-i situatia cu naveta.