| tzus a întrebat:

cu diploma de absolvire la un curs pot sa ma angajez in strainatate?

5 răspunsuri:
| iza4ever a răspuns:

Da poti, dar cu conditia ca diploma pe care ai obtinut-o sa fie valabila si in strainatate si de asemenea in tara in care vrei tu sa mergi. Nu poti avea o diploma valabila in Albania, Olanda, Grecia si Italia si tu sa te duci in Suedia. ( a fost un exemplu ) De asemenea cand te duci acolo cred ca o sa ai nevoie de mai mult decat de o diploma, probabil o sa iti dea ceva in domeniul pe care te duci tu, gen: o saptamana de practica, testare... daca esti bun ai luat postul, daca nu il ia altul.

| tzus explică (pentru iza4ever):

Ei au zis ca este recunoscuta si in strainatate...

| victorandrei a răspuns:

Daca acel curs este acreditat si recunoscut de tara unde vrei sa te angajezi se poate.

| kx123 a răspuns:

In strainatate de obicei nu prea baga in seama diplomele, ci te pune la practica, se uita la tine, vede ce stii. Daca ii place si te pricepi, te va angaja.

| passarisMB a răspuns:

Depinde de institutia la care ai absolvit, daca diplomele lor sunt recunoscute in strainatate si in care tari? asta trebuie sa stii si sa afli de la institutie. eventual suna la secretariat, sigur ti-ar raspunde la intrebare. Bafta