| RaduCPM a întrebat:

Daca am intrat la buget, la facultatea de litere, dar acum doresc sa renunț, pentru că după o săptămână mi-am dat seama că nu-i de mine, va trebui sa plătesc taxa de școlarizare? Și dacă știți și pașii necesari pentru renunțare, aș fi recunoscător

12 răspunsuri:
| Antopuff a răspuns:

Ai semnat vreun contract de studii?

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu ai semnat contractul inca poti sa pleci linistit, trebuie doar o cerere de intreruprere de studii la secretariat sa iti dea actele.

Daca ai semnat deja contractul de studii inca te poti muta la alta facultate dar va trebui sa platesti unul din cei 3 ani (presupunand ca an de an vei avea medie de buget), la facutlatea asta nu va trebui sa platesti nimic.

| Raducons a răspuns:

Daca esti la buget nu e nicio taxa de platit.Nu renunta incearca, la inceput tot este greu si sa renunti este pimul lucru la care te gandesti, Profita de sansa asta, daca te inscrii la alta facultate va trebui sa platesti un an apoi

| Justme1997 a răspuns:

De-abia a inceput facultatea, așteaptă macar un semestru

| 1231242 a răspuns (pentru Justme1997):

Cum adică?!

Au trecut 4 zile, ce naiba, dacă e prima zi mai ziceam...

| Justme1997 a răspuns (pentru 1231242):

Nici macar nu ai priceput ce sunt materile dupa 4 zile, am terminat eu la Litere. Mai așteaptă un pic, nu pățești nimic. Oricum nu plătești nimic.

| RaduCPM explică (pentru Justme1997):

70% din cursuri sunt in germana iar eu nu știu de loc germana... Nu am cum sa trec

| RaduCPM explică (pentru Antopuff):

Da am semnat deja contract de studii

| 1231242 a răspuns (pentru Justme1997):

Da, spune-mi pe tine ce te-a îndemnat să faci această facultate?

| Justme1997 a răspuns (pentru RaduCPM):

Nu poti sa te muti la alta limba straina pe care o știi? Romana- engleza? Nici eu nu stiu daca este posibil.

| Justme1997 a răspuns (pentru 1231242):

Imi place sa citesc, imi place engleza, aveam impresia ca vreau sa fiu profesoara de engleza.

| Antopuff a răspuns (pentru RaduCPM):

Pai daca ai semnat contract si vrei la alta facultate o sa fii nevoit sa platesti unul dintre anii pe care ii faci la noua facultate iar de retras poti oricand sa te retragi.