| LexiEla a întrebat:

Cam ce sanse are un om de rand (fara relatii) sa ajunga notar, daca ar termina dreptul si ar concura pentru un post? Cat poate castiga daca lucreaza intr.un birou nu tocmai renumit?

8 răspunsuri:
| Bordas_Ionut_1998 a răspuns:

Salut are destule sanse. Trebuie sa vrea. Un notar castiga destul de bine

| Violleta2022 a răspuns:

Incepe ca notar junior cu salariu minim pe economie si daca este bun si muncitor, cu anii creste in functie si experinta si ajunge notar plin.

| mgtow a răspuns:

Multi au afacerea personala dar nu cred ca fac multi bani, multi bani da privind salarii mai rele de la altii el castigand putin mai bine

| gogu220 a răspuns:

ZERO. Dacă pana în 2008 mai erau ceva șanse, acum nici nu te gândi. Fără -relații- nu obți atestatul. Ca sa nu mai zic ca acum sunt goale notariatele. Intra în câteva și ai sa vezi. Și dacă biroul nu are vad (care e scump), răspunde și singur. Nu vreau sa te descurajez.

| peperonies a răspuns:

Numarul de notari e fix si de obicei e coada(pe pile) la cine e urmatorul.

| gogu220 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce insemna sa a fi "bun si muncitor". Daca dadea cu coasa sau cu sapa intelegeam mai repede si mai adanc. Norarul semneaza niste acte facute de o secretara. Iar in ziua de azi daca nu ar relatii nu o sa ai nici clienti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gogu220):

In orasele mari, un notar bun mai are vreo 3-4 asistenti dintre notarii tineri, fara experinta, carora le da sa pregateasca actele pentru ce este nevoie. Secretara raspund ela telefoane, face progarmari si are grija de birouri, iar notarii stagiari, sunt cei pregatesc actele si eu taman la astia ma refeream.

| gugugugu a răspuns:

Raspund si eu mai tarziu. Ca sa devii notar, trebuie sa absolvi Facultatea de Drept, apoi sa ai timp de 2 ani calitatea de notar stagiar, sa absolvi Institutul Notarial Roman si sa promovezi examenul de definitivat sau sa ai cel putin 6 ani functie de specialitate juridica si sa promovezi concursul de admitere in functia de notar public. Asa ca nu poti iesi direct notar cand termini Dreptul. Iar de castigat - cam ca in avocatura, cei care sunt buni castiga, cei mai putini buni nu prea castiga happy