| anonim_4396 a întrebat:

Care este salariul unui profesor de religie?(in mana)

12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Salariul unui profesor (nu doar de religie-nu contează ce obiect predai) e stabilit în funcție de vechime și gradul didactic!
De exemplu eu după 23 de ani vechime în învățământ și gradul didactic II am 2800 lei. Un debutant are în jurul a 2200 lei, iar un profesor gradul I cu 25 ani vechime are 3900 lei. În mână așa cum întrebi tu!

| mudokins78 a răspuns (pentru gabicoo):

Eu sunt acum somer cu 5-6 diplome(nici nu m-am mai sinchisit sa le numar) si am vrut sa ma angajez ca macaragiu grupa e(telecomanda la sol) i-mi ofereau 6000 lei bani in mana, mi-am zis in gand ca e bine, pana mi-au spus programul, ..Acu ma gandesc sa ma angajez paznic.

| GicaGigekGica a răspuns:

Profesorii astia comunisti din Romania nu merita mai mult!

| mudokins78 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Profesorii astia comunisti de care spui tu,. astia intr-o perioada a tarii noastre a facut sa fim aratati in comunitatea internationala ca avand cei mai inteligenti elevi din lume! acu sa ales prafu. elevi vor note mari doar ca au invatat sa isi scrie corect userul si parola la Facebook. asa ca mai gandeste-te prichindelule!

| GicaGigekGica a răspuns:

De ce imi evaluezi raspunsul ca fiind eronat? Profesorii vin la ore ca sa transcriem noi niste texte si sa tocim ca prostii. Daca ar avea salarii mai mari ar face altceva? Ne trebuie profesori pregatiti bine!

| mudokins78 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Ai vazut? Ti-ai dat raspunsul singur! daca profesorii ar avea salarii mai mari, si-ar da si ei interesul mai mult, dar asa? cu salariu de 2000 lei(salariu de paznic) vrei sa te invete sa fi ca Eminescu? nu ai sa vezi asa ceva. Si mai e o chestie, nici elevii nu isi mai da interesul.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru mudokins78):

Da, dar tot in acea perioada se invata si meserie la scoala si aveai ce sa faci in viata dupa.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Fă-te altceva numa' de religie nu. Ăștia o să zboare curând din școli!

| 1231242 a răspuns (pentru gabicoo):

De unde stii atat de mult?! Cam am dubii ca esti profesor, nu stiu ce sa zic...

| 1231242 a răspuns (pentru mudokins78):

Dar ce diplome ai?! Dacă aveai 2-3, te credeam, lasă mândria pe TPU?!

| ConnorRK800 a răspuns:

Meseriile (sudor, mecanic, instalator, electrician, etc.) sunt foarte cerute pe piata muncii din cauza lipsei mari de meseriasi si a cresterii constante a nevoii meseriasilor, asta insemnand o oportunitate pentru tine si pentru multi altii, inclusiv pentru mine. Un sudor, de exemplu, in Romania are un venit de inceput "decent" (1900-2300 lei net) si poate ajunge, in functie de experienta si evolutia sa profesionala, la un venit estimativ de 4000-4500 lei net. De ce sa nu profiti? Pe langa asta, iti sugerez sa nu faci greseala de a urma facultatea (sau orice facultate, in cazul respectiv) de teologie deoarece asta ar insemna timp si bani irositi.