| JustThat a întrebat:

Ce imi puteti spune despre facultatea de turism? Este ceva de viitor? Cam cat de grea este admiterea? Ce pot face dupa ce termin aceasta facultate?

1 răspuns:
| EvaDuarte a răspuns:

Aceste lucruri le afli de pe site-ul facultatii. Dar daca vrei sa fii de exemplu ghid turistic, trebuie sa fii o persoana comunicativa, sa stii macar o limba straina, sa stii sa menti un grup sub control, sa te adaptezi rapid la situatii de criza, sa stii sa acorzi primul ajutor - cerintele sunt diferite in functie de post, dar nu necesita o specializare anume - daca stii sa faci lucrurile astea doar cu liceul si de obicei se poate in turism nu-ti trebuie neaparat facultate. Fa o pauza si nu mai cauta facultati. Gandeste-te la ce te pricepi, la ce vrei sa faci, lcu ce vrei sa lucrezi - oameni, idei, masini - gandeste-te la o profesie sau la un loc de munca pe care ti-ar placea sa-l ocupi, si cauta pe internet - vei gasi fisele de post si descrierile diferitelor profesii, precum si cerintele legate de competente -apoi te pot gandi la cum ajungi acolo si ce facultate sa faci