| WeAreSmart a întrebat:

Ce profesii poti alege daca absolvesti facultatea de drept?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Magistrat (judecator sau procuror), avocat, notar, executor judecatoresc, consilier juridic. Ofiterul de politie nu face parte neaparat din categoria profesiilor juridice. Ofiterii fac Academia de Politie, in cadrul careia studiaza si niste ramuri ale dreptului, dar nu in aceleasi conditii ca o persoana studenta la drept.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Jurist, avocat, magistrat, ofițer de poliție.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| ReusxD a răspuns:

Jurist, avocat, magistrat şi ofiţer de poliţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice, care are legatura cu legea si respectarea ei.

| gioia a răspuns:

Si consilier juridic la o firma.

Răspuns utilizator avertizat
| WeAreSmart explică (pentru bluebutterfly2013):

Imi place Istoria si Educatia civica! tu care crezi?

| raluk27 a răspuns (pentru bluebutterfly2013):

"Drept juridic? Serios? De unde-ai mai scos-o si pe asta?

Răspuns utilizator avertizat
| raluk27 a răspuns (pentru bluebutterfly2013):

Spui niste prostii cat casa. Dreptul (tot dreptul) "da" juristi. Dreptul include: penal, civil, constitutional, administrativ, comercial, procerural civil si penal etc. In facultate le faci pe toate. Ulterior, cand iti alegi profesia juridica, te specializezi pe o anumita ramura, in care profesezi. Deci si avocatii si magistratii si notarii stiu drept administrativ. La fel si la AP. Sunt studiate toate ramurile, nu doar cel administrativ.

Răspuns utilizator avertizat
| raluk27 a răspuns (pentru bluebutterfly2013):

De unde ai tras tu concluzia ca nu am loc de munca? laughingAm, chiar in domeniu si chiar mai bun decat o sa ai tu vreodata. Si tocmai ca am loc de munca iti spun ca zici prostii.