| N3verM1nd a întrebat:

Cu ce pot sa ies de la profilul Protectia Mediului, e un profil tehnic si nu am avut de ales pentru ca mai era loc la contabilitate sau ceva de genul, mate- info un loc doar si am ales acest profil din cauza ca la celelate se facea matematica foarte multa si eu am fost corigent la aceasta materie.
Deci cu ce pot iesi, ce materii se vor face si vreau sa urmez si o facultate.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pe diploma ta de balalaureat va scrie această specialitate, te vei putea angaja ca tehnician, operator muncitor calificat în acest domeniu la o instituție care se ocupă de aceasta.
Protecția mediului inseamnă de exemplu calitatea apei dintr-un lac de unde se colectează apa potabilă a unui oraș. La un laborator specializat te vei ocupa de analiza acestei ape, asta ca exemplu. O fabrică varsă ape uzate în canalizare. Ele ajung în apa râului și o poluează. Dta prin analize vei determina dacă râul este poluat de ei și vei propune măsuri.