| florin926481f a întrebat:

Salut,
Daca sunt la un profil tehnic(mai exact electronica-automatizari)nu ca as fi, acum sunt pe mate-info intensiv si ma gandeam sa ma transfer deoarece nu vreau sa urmez o cariera care are legatura cu matematica sau informatica.
Si acum intrebarea:ma pot duce la facultatea de biologie(asta imi doresc)sau la orice facultate daca ma mut la tehnic si iau bacul cu medie mare?

Răspuns Câştigător
| F3d0x a răspuns:

Desigur!
Daca esti la profil de electronica automatizari poti urma facultatea de Ingineria sistemelor/Automatica si informatica aplicata(Trebuie sa te descurci la matematica si fizica, mai ales daca faci m2 in liceu).

| florin926481f explică (pentru F3d0x):

Am inteles dar ce mi as dori eu foarte mult este facultatea de biologie/medicina veterinara, stiu ca la electronica automatizari se face si biologie si se da si la bac si mate se da m2+la fizica nu ma pricep deloc.
Asa daca ma transfer la tehnic pot sa scap de mate, info, fizica si sa ma axex pe biologie si chimie.
Asta e problema ca nu stiam daca pot sa ma duc la facultate de biologie daca sunt la profil tehnic, oricum bacul o sa il dau la biologie

| F3d0x a răspuns (pentru florin926481f):

Din pacate chiar dace te muti la un profil tehnic, vei face multa fizica, deoarece vei face si module care tin de fizica(Masuratori electrice etc).
Si in principiu, da poti sa urmezi fac. de biologie sau medicina veterinara, nu te opreste nimic.
E dreptul statului asta nenorocit sa iti ofere o educatie in domeniul dorit.
Apropo scuze pentru. raspunsul intarziat.
Bafta!