| mtw123 a întrebat:

Cu ce se ocupă un maistru militar auto? Unde este mai bine să dai, la maiştri sau la subofiţeri?

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un maistru militar auto se ocupa cu intretinerea si reparatia mijloacelor de transport terestre.
Un subofiter este "seful cel mai mic" si se ocupa cu instruirea cadetilor, organizarile de nivel jos din structura armatei, gestionarea dotarilor etc.

Fiecare da pe ramura care-i place.

| mtw123 explică (pentru Bula):

Eu mă refeream la pompieri, nu în armată. Si totusi unde este mai benefic? Din ce ai scris tu, maiştrii sunt mai sus decât subofiţerii, nu?

Bula
| Bula a răspuns (pentru mtw123):

Intai citeste-ti intrebarea, n-ai scris in nici un cuvant "pompieri".
In al doilea rand, in orice structura militara, cele doua ramuri functioneaza asemanator.
Maistrul militar este civil, iar ofiterii si subofiterii au regim de armata (inclusiv la pompieri), deci sunt entitati diferite, care se completeaza reciproc in structura.
.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Este de invatat toata viata, peste tot.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Maistru militar auto este identic cu tehnician /maistru de service auto civil, cu diferenta ca se ocupa cu parcul de vehicule al armatei.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Pai, daca te bagi sub masina si pica peste tine big grin
La poligon ai risc doar daca nu se respecta regulile de tragere si cineva te ia "la teava", ca prostul - ceea ce nu-i permis.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Nu.
D C?
big grin

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Prostia n-are limite.
Tu n-ai dat niciodata cu ciocanul pe deget, in loc de cui? laughing

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Da, si in armata sunt unitati de service pentru reparatii, unde se repara orice fel de vehicule terestre (masini, camioane, tancuri, tab-uri, etc.).

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

E ca la orice alt service auto, doar ca se ocupa de parcul de masini al armatei.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Service este totuna, indiferent de proprietar.
Salariile sunt pe masura comenzilor.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Cand "n-au nimic" (adica nu sunt in misiune), atunci se ocupa cu pregatirea, intretinerea si revizia echipamentelor, care trebuie sa fie disponibile in orice moment.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

In programul de lucru sunt prevazute timpurile pentru diferite activitati.
Antrenamentele se fac in afara misiunilor, dar si de acolo, chiar si de acasa pot fi chemati cand este alarmare.
Personalul militarizat trebuie sa stea in permanenta in stare de veghe, pregatit oricand sa fie chemat in misiune, la nevoie.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Fiecarui ii este usor unde-i place.
Eu m-am orientat in complet alt domeniu, dar am avut tangente ocazionale si cu multe alte meserii.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Tie unde ti-ar fi mai usor: ca matematician sau ca fizician?

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Joker3134):

Nici unul nu e genul meu. tongue