| alecsandra a întrebat:

Cum sa invat limba italiana?

79 răspunsuri:
| gynycola a răspuns:

Cel mai usor si repede ve-i invata stand acolo cu ei...iti zic din propria experienta**pupici

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pai daca te duci in italia si esti inconjurata de italieni cu siguranta o vei invata.big grin succes!

| sergiu25bc a răspuns:

Pai e foarte simplu, adica e usor de invatat. Intai cumperi 1 ghid de conversatie in limba romana si italiana. Apoi vezi cum se pronunta. Si italiana este o limba latina, nu cred ca este asa greu. De exemplu, la numarul 4 in italiana vei spune quatro, iar la mancare mangiare.Eu am stat 5 ani in Italia si crede-ma ca la un moment dat, cand am venit dupa 3 ani in Romania, acolo vorbind foarte mult italiana, vorbeam italiana uneori in loc de romana.Acum depinde si cata bunavointa ai sa inveti. Bafta cu noua limba!

| d0i0n0 a răspuns:

Cel mai usor o inveti de la un profesor eu stiu foatre bine italiana si te pot ajuta daca vrei intra pe id meu si te voi invata daca e nevoie si de pe mess id meu:bianca_micu88

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, eu am stat in Italia un an, haber nu aveam de limba, dar am invatat scris si vorbit intr o luna, nici mie nu mi a venit sa cred dar am fost constransa ca sa pot descurca.Acum dupa 3 ani mai vorbesc cu sotul meu din cand in cand si constat ca nu o pot uita si imediat imi amintesc cuvintele. Daca locuiesti in Bucuresti te pot ajuta.Este foarte importanta pronuntia si cu aceasta ocazie ma reactualizez si eu.Astept un semn de la tine pe adresa cristian_4444@yahoo.com.Ciao!

| Ecaterina a răspuns:

Ia'ti un ghid de conversatie asta ca sa stii macar cite ceva atunci cind mergi acolo dar cel mai bine insusesti limba fiind acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De pe net

| Denea 14 a răspuns:

Ea un caiet si scrie cuvinte care se folosesc mai des in limba romana (de ex: buna ziua-buon giorno multumesc-grazie)s. m. d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dac sti cum sa invat italian amia repede zi-mi si mie id meu e ady_adytzuk_girl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Italiana nu este foarte grea de invatat. tatal meu este italian si nu am putut so invat pana cand nu am fost in italia daca stai in italia 1 luna acolo o sa vezi k ai invatat-o fara nici un ajutor. poti sa te auiti pe posturi din italia cu sonoru de la tv foarte tare si sa repeti ce auzi. succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind acolo

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in italia si nu stiu sa vb ajutati-ma intrati pa id meu george_swet2008 multumesk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la scoala de stranieri tongue

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu nici eu cum sa invat mai repede italiana, am incercat si cu ghid si cu dictionar, dar degeaba...nu reusesc.Este intr-adevar o limba usoara, o inteleg aproape in intregime atunci cand o aud, insa nu pot lega fraze, doar propozitii foarte simple. Vreau sa o invat cat mai repede pentru ca de asta depinde locul meu de munca.Incep sa lucrez in momentul in care stiu sa vb cat de cat bine limba. Ce este de facut? Astept respunsuri va roooog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E usor. consulta un dictionar de limba italiana.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu gynycola.
Eu am stat in italia 3 luni dar in primiele saptamanii a fost mai greu. dupa 2 saptamana am inceput sa vorbesc italiana iar dupa o luna stiam vorbi foarte bine italiana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu spune cuvintele in romana scriele pe o foaie si traducele in italiana gaseste un site ca exista si ia incearca si ai sa vezi ca in maxim o luna de zile stii italiana uite id meu ca sa imi dai raspunsu tau tongue jaguarr_2007

| DrunkShepp a răspuns:

Sunt cursuri speciale si poti sa vezi niste emisiuni sau desene daca tie mai usor pentru ca nu sunt cuvinte asa grelesi poti sa mergi carrefour sau metro si este o carte numita gramatica limbii italiene iar pentru incepatorii este perfecta si sunt si cd-urile sunt bune pentru tine succes si sper sa reusesti sa inveti limba italiana deoarece nu este grea chiar seamana putin cu romana

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti spun ca e usor...ca ati invatat-o intr-o luna si nu stiu ce,,,,, iaca eu de 3 luni merg si la scoala...si tot nu stiu mare branza,,,,,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E unsor ivata eu am stat 6 luni stiu italiana ca pe bunicu si bunica e prea unsor. intelge e unsor ID: bogdangymi stiu italiana am ajuns prof de italiana

| ann a răspuns:

Mda.Eu de la toamna merg la liceu acolo si nu stiu o boaba.As putea sa invat in 2-3 luni? Macar aia de baza...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti un dictionarwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai cu ei inveti intr-o luna