| Joker3134 a întrebat:

Daca a fost destituită dintr-o funcţie publică sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani,sa inteleg ca daca am fost dat afara de la un serviciu la privat pentru absente nemotivate desi eu am vrut sa-mi dau demisia,dar ei nu au vrut, nu pot sa mai dau la pompieri/politie?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dacaai fost dat afara de undeva pe motive disciplinare, cum sa fii bun intr-un loc unde se cere disciplina?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cv-ul dtale nu constituie un impediment, doar dacă ai cazier judiciar, dacă ai fost condamnat.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Asta înseamnă că nu s-a încadrat strict în disciplina, în regulamentul de ordine interioară a funcției respective. De exemplu a părăsit locul de muncă a plecat de la serviciu fără bilet de voie.

| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio legatura, acum ca numai sunt cartile de munca si totul este electronic.
Dar tot ne intrebi de MAI si MAPN de cateva luni.
Ai varsta la care poti da examen la una dintre institutii?
Atunci ce tot intrebi aici du-te frate si sustine examenele daca vrei sa intri. Daca pui 1000 de intrebari e considerat lasitate din punctul meu de vedere.
Ai nevoie de vreo 10-12 ani din cate vad sa te pregatesti.

| darrio2007 a răspuns:

La pompieri/politie se cere disciplină. Dacă nu iti revizuiesti comportamentul nu esti bun pentru asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Joker3134):

Este vorba dacă te primește sau nu. Sancțiunea este o pedeapsă.
Nu are de ce să te pedepsească, în sensul de a nu te primi pentru o greșeală făcută în trecut în altă parte, doar dacă ai călcat legea, judecat, condamnat, cazier judiciar.

Răspuns utilizator avertizat