| blairelovesmusic a întrebat:

De la ce salariu te poti considera bogat?

Răspuns Câştigător
| tonyc7 a răspuns:

Nu te poti considera bogat atata vreme cat esti salariat.
Oricat de mare ai avea salariul, tot esti dependent fix de acea suma, care se mai si cheltuie pe necesitati destul de rapid.
Ca sa te poti considera bogat, trebuie sa intrunesti urmatoarele conditii:
1. o mostenire cat mai mare din familie care ti-a ramas tie (case, terenuri, sume mari pastrate in banci, bijuterii, tablouri scumpe si alte lucruri de valoare).
2. afaceri pe care le administrezi chiar tu (si care iti aduc venituri suficient de mari, incat sa-ti ramana in continuare multi bani chiar si dupa ce iti acoperi necesitatile / mofturile lunare de baza).
3. pe langa bunurile (imobile / mobile) primite ca mostenire, alte bunuri de valoare pe care tu le-ai achizitionat.
4. posibilitatea de a investi oricand in ceva util si foarte profitabil.
5. capacitatea de ati putea plati eventuali angajati (aceasta nefiind o conditie obligatorie, pentru ca multe afaceri profitabile se pot face si pe cont propriu, fara angajati).

14 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Cand n-o sa te mai uiti la pompa in benzinarie.

| Gusticel a răspuns:

De la salariul care iti ajunge sa iti cumperi tot ce vrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poți din salariu. Depinde de ce nevoi ai. Ai casă sau stai în chirie? Ai mașină? Ai copii sau nu.

| johnnny123 a răspuns:

Te poti considera bogat atunci cand ai suficiente venituri pasive din investitii incat sa ai asigurat un nivel de trai decent fara sa mai trebuiasca sa muncesti.

Daca nivelul tau de trai este dependent de salariu, atunci nu esti bogat, indiferent ce salariu ai.

Sunt oameni care au salariu de 5000 de euro, dar sunt atat de cheltuitori incat nu reusesc sa economiseasca nimic. Daca si-ar pierde jobul, nu ar mai avea bani nici de electricitate. Asta nu inseamna ca esti bogat.

| Ionut123987 a răspuns:

Din salar este greu sa te îmbogățești. Efectiv,, averea'' ta are doar un picior, salariul tău, care peste noapte poate sa dispara, astfel,, averea' ' ta cade pentru ca nu mai are pe ce sa stea. Pentru a creste, trebuie ca averea ta sa aibă mai Mulți suporți, mai multe,, picioare'' care să-l susțină, astea fiind afaceri, acțiuni etc.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In ce tara, judet si oras? happy Cineva din Bucuresti se va gandi cu siguranta la alt numar fata de cel la care se gandeste o persoana dintr-un sat cu 50 de locuitori. In general, esti bogat in momentul in care poti alege sa nu muncesti si tot ai avea destui bani (din economii sau din alte surse de venit pasiv cum ar fi o firma, actiuni etc) sa traiesti fara probleme inca cativa ani, fara sa fii constrans de preturi. In general nu exista un salariu de la care te poti considera bogat, fiindca daca ai fi bogat nu ai mai avea nevoie de salariu (si atunci nu ti-ar mai pasa cat este).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu esti bogat din salariu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand la sfarsitul lunii dupa ce ai tras linie si ai platit tot si ti-ai cumparat tot, vezi ca mai ai bani si de lucruri de care nu ai nevoie.

Bula
| Bula a răspuns:

Din salariu nu te pot imbogati, cu exceptia unor job-uri de conducere de varf (de exemplu: presedintele Bancii Nationale sau a unei firme internationale mari, pe timp de peste 10 ani).

| darrio2007 a răspuns:

De la vreo 10 000 euro lunar.

| Sn4k3 a răspuns:

5350,25$

| Drimmero a răspuns:

Nu te imbogatesti din salariu, ci din afaceri.

| morfeo a răspuns:

Esti bogat daca poti sa te intretii singur, din resurse proprii, fara sa mai ai nevoie de societate

| sweetys a răspuns:

Cu cât vei avea mai mulți bani cu atât vei vrea și mai mulți. Deci niciodată.